В китайската провинция Хунан са открити златни залежи на стойност около 82,8 милиарда долара. Това съобщава РИА Новости, като се позовава на Геоложкия департамент на провинцията.
В златното находище Вангу в окръг Пинцзян, геолозите са открили повече от 40 златоносни жили, разположени на дълбочина над 2 км. В основната проучвателна зона те са открили 300,2 тона злато, като най-високото съдържание на златна руда е било 138 грама на тон.
“Мащабът на рудните залежи в златното находище Вангу е огромен. Смята се, че на дълбочина повече от 3 км, златните запаси ще възлизат на повече от хиляда тона, а стойността на ресурсите ще достигне 600 милиарда юана по текущи цени”, заявиха от Геоложкото управление.
Не е ясно точно колко бонза от ценната руда предстои да бъдат открити по света, като експертите са разделени по въпроса дали сме достигнали пика на златото.
Изковани в пещите на прегръщащите се звезди много преди Земята да се формира, блестящите жили на нашата планета са ограничен ресурс, който се утаява в продължение на еони, за да се превърне в лесно добиваем вид.
Въз основа на тези последни данни може да се окаже, че сме далеч от изчерпване на икономически жизнеспособните резерви. Пробите от ядра, взети в периферията на находището в Хунан, подсказват, че находището може да се простира дори по-далеч от първоначалните прогнози.
Годината беше забележителна за откритията на злато. През март един търсач на съкровища в Англия намери това, което се оценяваше като най-големия златен къс, намиран някога в страната.
А само преди два месеца изследвания на учени от Австралия откриха нов механизъм, който може да доведе до образуването на златото, предполагайки, че сеизмичната активност на земетресенията всъщност играе роля в създаването на големите самородни кюлчета.
Но това не е всичко. Освен че научават повече за естественото образуване на златото, учените изследват и нови неща, които могат да се направят за манипулиране на ценния ресурс.
Според прогнозите на експертите от Goldman Sachs, през 2025 г. цената на благородния метал може да нарасне до 3000 долара за тройунция. Тенденцията се обяснява с нарастващия обем на покупките на злато от страна на големите централни банки в света, и същевременно с по-ниските основни лихвени проценти.
Друг фактор за поскъпване на златото би могло да бъде политиката на новоизбрания президент Доналд Тръмп и провокираната от нея ескалация на търговското напрежение между САЩ и Китай.
По данни на Световния съвет по златото (WGC), глобалното търсене на злато само през третото тримесечие на 2024 г. се е увеличило с 5%. В същото време, като се изключат извънборсовите сделки, този показател остава на нивото от третото тримесечие на 2023 г. и възлиза на 1176,5 тона злато.