Защо пак богопомазаните с високи пенсии получиха увеличение, а тези с малки пенсии – нищо, нито лев отгоре.
Да му мислят как ще се отопляват, как ще си купуват лекарства , какво ще ядат при два пъти скочилите цени на храни, ток, отопление и всичко останало. Как ще зимуват тези хора? Как ще посрещат празници с 400-500 лева?
Мислят ли политиците за това? Така ли искат да карат старините си техните родители? Нека родните депутати, свикнали на охолство и екстри, се опитат да изкарат няколко месеца с една пенсия, да ги видим.
Вместо да се погрижат за най-възрастните и беззащитните, те по цял ден се джафкат в Народното събрание. Това е подигравка с народа.
Не изпускай тези оферти:
Само в България има такъв хаос. И каква е тази формула за увеличение на пенсиите – за едни има, за други – не. В чужбина автоматично се увеличат пенсиите само за това, че хората са навършили 70-80 години, независимо от размера на пенсията.
Тук, в България, нищо не е обмислено както трябва. За вдовец има начисления върху пенсията, а за сами майки и бащи, отгледали децата си, останали самотни през целия си жизнен път и се пенсионирали самотни – никой не мисли за тях.
С какво те са по-различни от един вдовец?!
В. Василева, в. „Ретро“
Нетните активи на универсалните пенсионни фондове, в които се събират парите ни за втора пенсия, продължават да намаляват, като към края на септември възлизат на 15,644 млрд. лева. Това показват данните на Комисията за финансов надзор. За сравнение в края на август те са в размер на 16,236 млрд. лева или са намалели с близо 592 млн. лв.
В края на миналата година нетните активи на универсалните пенсионни фондове бяха над 16,743 млрд. лева, като за година са се стопили с близо 1,1 млрд. лева.
Средната сума, която са натрупали осигуряващите се в универсалните пенсионни фондове, е 3986 лева към края на септември и намалява спрямо предходните месеци като през август средната натрупана сума в партидите е била почти 4138 лева, през юли – 4194 лева, а в края на 2021 г. – 4319 лева.
Ако вземем само хората, които са правили вноски през последните 12 месеца, то средната сума, натрупана в партидите е 5 348 лева в края на септември и отново е по-ниска от тази за август – 5549 лева и юли – 5 619 лева. Спрямо края на миналата година тя е намаляла с близо 450 лева, когато в партидите е имало средно по 5 805 лева. Според закона пенсионните фондове са длъжни да изплатят брутните вноски на всеки човек, така че когато се пенсионира, той ще получи най-малко това, което е внесъл.
Универсалните фондове са начислили и изплатили за 9 месеца от началото на годината за втори пенсии 40,224 млн. лева, като 609 хиляди лева са средствата за еднократно изплащане на осигурени лица, 3,95 млн. лева са за еднократно или разсрочено изплащане, а 35,66 млн. лева са за изплащане на наследници, показват данните на КФН.
Изчезват ли парите ни за втора пенсия
Средната вноска на един работещ в УПФ стига 83,20 лева през септември, като за деветмесечието е 82,61 лева. при 72,54 лева за деветте месеца на миналата година. Общият брой на осигурените лица в четирите вида пенсионни фондове към края на септември е 4 900 034 души, като нарастват за година с 1,5 на сто.
Към края на септември фондовете изплащат втори пенсии на 10 150 души, от които 966 пенсионери взимат пожизнени пенсии, а 9 184 получават разсрочени плащания. Това са хора, осигурявали се в универсалните пенсионни фондове, навършили са пенсионна възраст и средствата им са прехвърлени във фондовете за извършване на плащания.
През деветмесечието на 2022 г. от фондовете за извършване на плащания са изплатени 1,022 млн. лв. за пенсии, 13,049 млн. лв. за разсрочено изплащане на осигурени лица и 66 хил. лв. на наследници на пенсионери и лица, получавали разсрочени плащания.
Общите приходи на пенсионноосигурителните дружества за деветмесечието на 2022 г. възлизат на 221 млн. лева. Нетният финансов резултат на дружествата за периода е в размер на 54,56 млн. лева.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: