След като станахме свидетели на това как беше избран председател на НС, сега въпросът е запазва ли се онази конфигурация, която в продължение на месеци се представяше като конфигурацията за промяна на „модела Борисов”?
Това мнение изрази в „Денят на живо” по NOVA News политологът професор Антоний Тодоров.
„Основният въпрос е дали мнозинството, което избра новият председател на НС ще бъде и правителство на мнозинството? Аз обаче не очаквам това мнозинство да се превърне в правителство на мнозинството. Защото ако това се случи, много от казаното преди от същите тези лидери, ще се окаже откровени лъжи“, посочи той.
По думите му изборът на председател на НС е бил натоварено с твърде много символика. „Формално работата на НС започна с най-възрастния народен представител.
Не изпускай тези оферти:
Политическата страна на въпроса мисля, че беше достатъчно ясно експлицирана от начина, по който от ПП обясниха ситуацията, а именно като тест на отношението към опозицията и че оттук нататък те ще бъдат мачкани като опозиция”, подчерта той.
И добави: „ПП няма да бъдат крайна опозиция, ако този парламент има по-дълъг живот и успее да излъчи правителство.
По-скоро е друго. Запазва ли се онази конфигурация, която в продължение на месеци се представяше като конфигурацията за промяна на „модела Борисов”? В момента този въпрос опира до БСП.
Лично аз не вярвам, че БСП е решила точно такава промяна. Но ако е решила, и то без никакъв вътрешнопартиен дебат – тогава ще кажа, че това е срам”.
Още политика:
Енергийният експерт и депутат от ДПС Рамадан Аталай коментира ексклузивно пред „Стандарт“ първоначално обявените и впоследствие отменени две тарифи за тока.
Според него този подход у нас е останал вече в далечното минало. А членството ни в ЕС предвижда да бъдат определени енергийно бедните и социалното министерство за започне да ги компенсира.
Ето какво заяви Рамадан Аталай пред „Стандарт“:
Откакто е обявено, че ще има две тарифи за тока, за пръв път ще говоря по въпроса.
Когато човек се занимава с енергетика, би трябвало да погледне назад във времето през коя година сме влезли в ЕС и директивите, които преди това са пуснати от ЕС.
Мисля, че през 2003 г. ние премахнахме двойната тарифа поради несъответствие с европейските директиви. И сега, през 2022 г., да се връщаме отново през онези години би трябвало да се позамислим каква е причината.
Двете тарифи, които управляващите в момента предлагат, са обсъждани много пъти, но това не е справедлив подход. Разбира се, че не е справедливо и богатите да плащат евтина енергия.
Но затова директивата, която чака ние да определим енергийно бедните, и помощите, които би трябвало да се вземат от социалното министерство, означават, че социалното ведомство трябва да влезе в ролята си и да плаща на енергийно бедните компенсациите, които са необходими.
Затова според мен беше много ненавременно да се каже, че могат да се въведат две тарифи, три тарифи, за баба, за дядо, за чичо и т.н.
Лошо е, че това изобщо беше предложено.