През предстоящата седмица времето на Балканите ще е нетипично за есента. Температурите ще се повишат и максималните на много места ще надминат 25-27°С и ще се радваме на много слънчеви часове.
Очакваме чудесни условия за туризъм. Причината за хубавото време е високо налягане над Средиземно море обуславящ пренос на по-топла въздушна маса от Северна Африка.
Такава е прогнозата на синоптиците от Meteo Balkans („Метео Балканс“) за следващата седмица.
До края на седмицата от североизток ще проникне по-студен въздух и максималните температури постепенно ще се понижават.
Не изпускай тези оферти:
А ето и подробности какви изненади ни готви времето през новата седмица:
Времето във вторник и сряда
Температурите на Балканите още ще се повишат и ни очакват много слънчеви часове. Като цяло и през двата дни ще е предимно слънчево и топло. Сутринта на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Вятърът ще е слаб от югозапад. Минималните температури ще са между 8-14 °С , а максималните почти летни – до 24-28°С.
Времето в четвъртък, петък и през уикенда
Промяна на времето очакваме от четвъртък. През нощта срещу четвъртък вятърът ще се ориентира от североизток и ще се усили, а с него ще нахлуе по-студен въздух.
Над източната половина от страната ще е с разкъсана облачност, а над планинските райони от Централна и Североизточна България ще превали слаб дъжд. Максималните температури ще се понижат и дневните им стойности ще са между 17-22°С.
В петък и през почивните дни максималните в по-голямата част от страната ще се понижат и ще са под 15°. Времето до края на седмицата ще е с променлива облачност , като по-значителна ще тя е над Стара планина и на места там ще превали слаб дъжд.
Седмичната прогноза е изготвена на базата на Европейския модел за средносрочни прогнози и GFS.
Ако прогнозата ви е харесала, можете да я споделите и с вашите приятели. Нека да следим капризите на природата заедно.
Още за времето:
През следващите няколко дни Земята ще попадне в обсега на средна по сила магнитна буря, сочат данните, анализирани от екипа на MeteoBalkans.
Реакцията на магнитното поле ще зависи от плътността и скоростта на слънчевия вятър, който ще достигне до нашата планета към края на октомври.
На спътниковите снимки се виждат по-тъмни петна, които представляват т.нар. коронални дупки – относително студени области с високи стойности на магнитното поле.
Потоците от заредена плазма, изхвърлени от тези петна в междупланетното пространство, ще достигнат Земята на 29 октомври, и ще предизвикат средна по сила геомагнитна буря от клас G1-G2, сочат моментниите данни.
Магнитните бури са разделени на пет категории – G1 „слаба“, G2 „средна“, G3 „силна“, G4 „много силна“ и G5 „изключително силна“.
Обикновено подобни явления нямат капацитет за силна буря и затихват в рамките на 3-4 дни заради изместването на геоефективната им позиция.
Прогноза за очаквани магнитни бури (K index)
Oct 27 Oct 28 Oct 29
00-03UT 3 3 3
03-06UT 2 4 3
06-09UT 2 3 2
09-12UT 2 2 2
12-15UT 2 2 3
15-18UT 3 3 4
18-21UT 2 4 5 (G1)
21-00UT 3 3 5(G1)
Какво може да ни причини магнитната буря?
Обикновено смущенията влияят неблагоприятно на възрастните и на хората със слаб имунитет. Хората, които са чувствителни към тези явления, могат да почувстват отпадналост, главоболие, неразположение, колебание в кръвното налягане и слаба концентрация.
Възможно е да има смущения в комуникациите и навигационните системи и дори проблеми с интернет връзката в Европа и Канада.
Какво представлява геомагнитната буря и съвети как да се предпазим?
Геомагнитните бури представляват големи и резки смущения в стойностите на Земното магнитно поле, причинени от взаимодействието му със слънчевия вятър. Когато се наблюдава изригване от някоя от активните области на Слънцето, в междупланетното пространство се отделя поток от плазма, който се изстрелва със скорост между 600 и 900 км/сек.
Обикновено около два дни са необходими на този поток да достигне Земята. Заредени частици успяват да проникнат през полярните области и да предизвика образуването на мощни токови системи около екватора и полярните кръгове.
При геомагнитни бури лекарите съветват да се спазва режим на хранене с плодове и зеленчуци, без животински мазнини. Доста помага и пиенето на повече вода. Прекарайте няколко часа навън, но и не прекалявайте с разходките.
Не е препоръчителна консумацията на тежка храна, както и продължително застояване в затворени помещения без чист въздух.
Снимки NASA