Skip to content

Новини

Най-добрите новини в България

СТАТИЯТА Е ОТДОЛУ: Извиняваме се за първия коментар. Някои новини не могат да бъдат изцяло публикувани в социалните мрежи. Съобщението за бисквитките е задължително съгласно нов регламент на ЕС. Ние НЕ събираме лични данни, а рекламите ни помагат да се издържаме, защото сме независими. Благодарим за разбирането и се извиняваме за неудобството.

Primary Menu
  • Privacy Policy
  • ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ОБЩИ ПРАВИЛА ЗА ПОЛЗВАНЕ
  • Home
  • Новини
  • Споделяне Прочитания 15 прочитания Коментари 0 коментара Препоръчвания 0 препоръчвания
  • Новини

Споделяне Прочитания 15 прочитания Коментари 0 коментара Препоръчвания 0 препоръчвания

Иван Димитров Пешев февруари 11, 2022
Споделяне Прочитания 15 прочитания Коментари 0 коментара Препоръчвания 0 препоръчвания

Програма „Околна среда“ потъва

Споделяне Прочитания

15 прочитания Коментари 0 коментара Препоръчвания 0 препоръчвания Запазване Запазване Share by email

Фейсбук LinkedIn Twitter

Мария Дойкова 11 февруари 2022 06:00 11 февруари 2022 06:00 class= “ story-content col-12 col-lg-6 “ > Темата в резюме Програмата за вода, въздух и боклуци е най-слабо представящата се в този срок. ВиК плановете на 15-те оператора, за които има контрактувани напълно 2 милиарда лева, са под риск. Кадрови промени, разпиляна отговорност и липса на връзка са главните проблеми.
Докато всички политици приказват непрестанно за Плана за възобновяване и гледат с вяра към бъдещите милиарди, България е застрашена все по-сериозно да изгуби други пари, планувани за вложение в този момент.

Една от главните оперативни стратегии в този срок – “ Околна среда „, се намира в непълен колапс.

Хаос в ръководството, незавършени процедури, малко време и сериозен кадрови проблем обричат програмата на напълно сигурен неуспех, в случай че новото ръководство към министър Борислав Сандов не успее да употребява оставащите по-малко от две години, с цел да влага над 1.5 милиарда лева
Реклама class= “ story-content col-12 col-lg-6 offset-lg-2 “ > Играта с цифрите
Над 50% от бюджета на програмата са неусвоени все още. По контракти са разпределени всички пари и от горната страна, само че изплатените дотук са 1.6 милиарда от общо 3.4.

От разпределението на изплатените средства по предпочитани оси излиза наяве, че най-напреднало е харченето за техническа помощ, което де факто е административната част от програмата.

Заради пандемията този програмен срок позволи продължение: парите и плановете могат да се усвояват до края на 2023 година Това обаче няма да помогне изключително: множеството от плановете по тази стратегия желаят дълги предварителни процедури и строителни действия.

По време на чуването на екипа на министър Борислав Сандов в Народното събрание преди две седмици от екипа му започнаха обичаната на всички администрации игра с цифрите. Програмата, оповестиха те, била на 44% осъществяване (верифицирани и сертифицирани пари), две години преди крайния период, до момента в който в предния програмен срок в идентичен миг този % бил 27.
Реклама class= “ story-content col-12 col-lg-6 offset-lg-2 “ >
Тук обаче е значимо да се каже, че, първо, това е втори програмен срок и е обикновено след толкоз време в съюза България да се оправя по-добре с разходването на средства. Второ, предходният срок не е най-хубавата база за съпоставяне: тъкмо по това време Европейска комисия замрази всички заплащания към общините по ОПОС, с което провокира безпорядък и банкрути в страната, поради систематични неточности. По същото време няколко строителни компании овладяха програмата за години напред.

На същото чуване стана ясно, че седем години по-късно не сме се отдалечили прекалено много от това положение. В края на предходната година, след извършена годишна среща на службите на Европейска комисия с ръководещия орган на ОПОС, са били направени редица констатации и са отправени публични рекомендации поради неизплатените средства и оставащия период до края на програмата.
Големият проблем: ВиК операторите Екипът на министър Борислав Сандов има по-малко от две години, с цел да влага над 1.5 милиарда лева Фотограф: Юлия Лазарова
Какви са всички мнения не стана ясно, само че бяха посочени три. Първият е във връзка огромните планове на консолидираните ВиК оператори. Източници на “ Капитал “ разясниха, че там са и най-сериозните проблеми във връзка с институционален потенциал и съществуване на фрагменти, които биха могли да се оправят с процедурите и поръчките за оставащият срок от време.
Четено Коментирано Препоръчвано 1 Коментари и разбори 2 Ритейл 3 Коментари и разбори 1 Свят 2 Коментари и разбори 3 Политика 1 Коментари и разбори 2 Коментари и разбори 3 Свят Реклама class= “ story-content col-12 col-lg-6 offset-lg-2 “ >
Според самата ОПОС в отговор до “ Капитал „: “ 15-те ВиК плана са в разнообразни стадии от осъществяването си, което произтича както от датата на действителното пускане на всеки от строителните обекти, планувани по обособените планове, по този способ и от обсега, мащаба и спецификите на съответните действия. “

Според тях най-напреднали са плановете във Враца, Силистра, Ямбол и Русе – там има максимален късмет всичко да завърши в точния момент. Най-проблемни са Шумен, Сливен и Перник. Всички останали са някъде по средата, като рискът остава за множеството от тях да не съумеят да приключат.

За един план към този момент е ясно, че е окончателно просрочен – този на Бургас. Той е на стойност 324 млн. лева и защото се води “ огромен “ по смисъла на европроектите, е допустимо да получи позволение от Европейска комисия да бъде трансфериран в идващия срок.

Това обаче няма да е по този способ за множеството от останалите. Източник от кабинета посочва пред “ Капитал „, че Европейска комисия този път няма да е склонна да “ фазира „, т.е. неизпълнени планове от този срок да се трансферират за идващия. Така е допустимо и без друго недофинансираният воден бранш да загуби много пари, които не може да си разреши да изпусне.
Бюлетин Вечерни вести
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Вашият email Записване

Реклама class= “ story-content col-12 col-lg-6 offset-lg-2 “ > Пълен безпорядък
Според зам.-министър Петър Димитров, който на 12 януари на съвещанието на комитета посочи проблемите, главният е обвързван с осъществяването на водните цикли от ВиК структурите. Димитров посочи, че те са към друго министерство (МРРБ) или обособени структури и има “ справедлива неспособност “ да се следи тяхната работа във връзка с ОПОС.

Според Николай Ганев, който до 18 януари беше член на надзорния съвет на ВиК холдинга, нарушена или изцяло изчезнала е връзката сред сдруженията и холдинга, чиято съществена роля е методическа поддръжка и помощ. Дружествата нямат навика да желаят препоръки и се пробват да имат оперативна автономия. От екипа по ОПОС също потвърдиха, че липсва връзка сред ведомствата, които дават отговор за бранша – Министерство на околната среда и водите и Министерство на регионалното развитие, АПИ и Агенцията по горите.

Николай Ганев също показва, че ВиК сдруженията имат и по-сериозен проблем от това кой ги надзирава. Липсват хора, които да могат да провеждат процедурите по плановете. Една от причините е ниското равнище на възнаграждение, което на фона на бумтящия работен пазар прави невъзможна конкуренцията за сръчен личен състав.

Познатият от автомагистралите метод за възлагане на поръчки на инженеринг забавя процеса и води след себе си редица други проблеми. Актуален проблем, на който няма никакво решение, е и напълно четворното повишаване на цените на материалите. “ Никоя от премноговените инхаус поръчки няма да започва на сегашните цени, тъй като даже банкрутът е по-престижен от работата на загуба „, споделя Ганев.
class= “ story-content col-12 col-lg-6 offset-lg-2 “ >
Освен това огромните компании, участнички във премноговени поръчки, са на всички места – в пътища, във ВиК, и работят главно с подизпълнители, което ги прави нефункционални.
Парите през фондовете също не вървят
Друга забележка на Европейска комисия е обвързвана с финансовите принадлежности, които се дават от Фонда на фондовете. Няма нито един бенефициент по финансов инструмент “ Отпадъци „, който е на стойност 50 милиона лв.. В тази връзка съглашението с фонда за този инструмент е в развой на преустановяване.

Що се отнася до другия финансов инструмент – за водите, който беше възложен от ФнФ по съглашение на Европейска банка за възстановяване и развитие, той също не е много напреднал. Според отговор на Европейска банка за възстановяване и развитие до “ Капитал “ все още са подписани 5 заемни съглашения с ВиК оператори на обща стойност 34.3 млн. евро, което е 15% от общия запас.
Спешен мониторинг от Европейска комисия
На питане от “ Капитал “ районната дирекция в еврокомисията, която дава отговор за програмата, отговори, че е показала на новото държавно управление програмата като един от сериозните претекстове за терзание. “ Много старания са нужни, с цел да се понижи рискът от загуба на пари по тази стратегия „, споделят от Европейска комисия.
class= “ story-content col-12 col-lg-6 offset-lg-2 “ >
Брюксел чака от ръководещия орган да изготви екшън проекти за осъществяване по тримесечие, които ще бъдат докладвани пред комисията. Това е явно незабавен мониторинг, с цел да се избегне огромен неуспех.

И това е даже преди да се повдигне въпросът за наследството и по какъв способ са правени към този момент раздадените поръчки. Пробойните, през които влиза вода, може да се окажат прекалено много.
Едва 3 нови проектаПо данни от Министерство на околната среда и водите, които те премноговиха за “ Капитал „, от 61 оповестени процедури сега, в стадий на оценка са 3 плана.Първият е по направление “ Води “ за Изграждане на инфраструктура на ВиК Добрич на стойност 113.5 млн. лв.. Този план обаче въобще не е почнал и както стана ясно от съвещанието на Комисията по околната среда и водите от 12 януари, за него евентуално ще бъде направено наставление за евакуиране. Като аварийна опция се планува той да бъде включен за финансиране по идващия програмен срок. Другите два са по предпочитана ос 2 “ Отпадъци “ и по Приоритетна ос 4 “ Превенция и ръководство на риска от наводнения и свлачища „, които също са в стадий на оценка. Проверяваната програмаМинистерството на околната среда и водите е първата българска институция, против която стартира инспекция от Европейската прокуратура. Това се случи по сигнал за непозволено раздадени премии, платени със средства от ОПОС. Сигналът беше подаден от Емил Димитров-Ревизоро по време на неговото ръководство. Освен до Лаура Кьовеши сигналът е подаден и до основния прокурор Иван Гешев през юни 2021 г.За тази инспекция потвърдиха за “ Капитал “ и от ИА “ Одит на средствата от Европейски Съюз „. Но те също още чакат информация за резултатите от нея.Пресслужбата на Европейската прокуратура отговори на “ Капитал „, че инспекцията към момента е в развой на следствие и е прекомерно рано за резултат. Очаква се информация за страни и области на следствие да бъде оповестена в отчет на прокуратурата напролет на тази година.Проверка по ОПОС тече и от Изпълнителна организация “ Одит на средствата от Европейски Съюз „. Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията Моите публикации
Тема Икономика

Continue Reading

Previous: Последният работен ден от седмицата ще бъде изпълнен от много
Next: Британският външен министър Лиз Тръс по време на срещата си

Последни публикации

  • Възрастна съседка на колене молеше сина си да не я праща в дом за стари хора, но жестокият син дори не обръщаше внимание на сълзите ѝ 😢😢
  • — Дима, хайде да се разделим. Пет години брак, а аз все още не мога да заченя дете. Защо да се измъчваме взаимно? Не искам чужди деца. Сурогатното майчинство не е за нас. Напразно похарчихме време и пари за инвитро.
  • Умирайки, майката прошепна паролата за сейфа. Дъщерята очакваше милиони, но вътре намери само една снимка…
  • Георги, нейният баща, беше човек, изградил империя от нищото. Неговият бизнес с недвижими имоти процъфтяваше и името му беше синоним на успех в техния роден град, който можеше да се нарече Златна Долина
  • Когато заминавах за армията, ми обеща, че ще ме чака. Казваше: „Годината ще мине неусетно, ще ти пиша писма, ще броя дните до уволнението ти.“ А аз, глупакът, ѝ повярвах.
  • Всички на плажа се обърнаха към вика ѝ. Знойното гръцко слънце сякаш спря за миг, затаило дъх над блещукащите тюркоазени води. Надя стоеше там, вперила поглед в съпруга си, а светът около нея се сви до една-единствена, мъчителна точка.
  • Още със слизането от колата пред луксозната вила в Тоскана, атмосферата между тях бе като нагорещена до червено тенджера под налягане. Мирише на розмарин, смокини и… скандал.
  • Снахата – Мария, с перфектно направени нокти и куфар Louis Vuitton, излезе от колата и едва прикри дълбоката си въздишка. До нея, мъжът ѝ – Виктор, с вечния си телефон в ръка, дори не я погледна
  • Още от първия ден на почивката всичко тръгна наопаки. Бяхме наели вила край морето – уж за семейна идилия, а се превърна в сцена от евтин сериал
  • Още с качването в самолета, едно тежко предчувствие се загнезди в гърдите ми. Не беше просто вълнение от предстоящата почивка, а по-скоро онова смътно усещане, че нещо не е наред, което те обзема, когато събитията започнат да се подреждат по начин, който не си предвидил
  • Разрази се скандал още на паркинга на хотела. Виктория едва беше слязла от колата, когато чу Никола да крещи по рецепционистката
  • Тишината на знойния следобед бе нарушена от внезапен писък, така остър, че дори чайките над пристанището млъкнаха за миг
  • Майка и син работели във ферма срещу храна и подслон, но случайно разкриха тайна — някой от „своите“ умишлено съсипваше стопанството.
  • Люба, не използвай децата за оправдание. На когото си ги раждала — от него търси, от нас повече и стотинка няма да получиш! — каза Ира на зълва си.
  • Пристигайки при сестра си без покана, Анна видя пред входа колата на съпруга си и реши да даде урок и на двамата
За реклама и още въпроси свързани с ПР се свържете с нас на e-mail: [email protected] Екипът е готов да съдейства при нужда.

Последни публикации

  • Възрастна съседка на колене молеше сина си да не я праща в дом за стари хора, но жестокият син дори не обръщаше внимание на сълзите ѝ 😢😢
  • — Дима, хайде да се разделим. Пет години брак, а аз все още не мога да заченя дете. Защо да се измъчваме взаимно? Не искам чужди деца. Сурогатното майчинство не е за нас. Напразно похарчихме време и пари за инвитро.
  • Умирайки, майката прошепна паролата за сейфа. Дъщерята очакваше милиони, но вътре намери само една снимка…
  • Георги, нейният баща, беше човек, изградил империя от нищото. Неговият бизнес с недвижими имоти процъфтяваше и името му беше синоним на успех в техния роден град, който можеше да се нарече Златна Долина
  • Когато заминавах за армията, ми обеща, че ще ме чака. Казваше: „Годината ще мине неусетно, ще ти пиша писма, ще броя дните до уволнението ти.“ А аз, глупакът, ѝ повярвах.
Copyright © All rights reserved. | MoreNews by AF themes.