8 лева на месец – това е най-високата такса, която голяма банка у нас начислява на клиентите си за най-елементарното – поддръжка на разплащателна сметка. Разходът е един и същ, независимо дали има десетки извършени банкови операции по сметката, или въобще няма такива.
Така годишният задължителен разход за физически лица гони 96 лева. Това е сериозна сума, особено за пенсионерите и студентите, и не кореспондира с напъните на държавата да изсветлява движението на пари в България. Същото се отнася и са работниците и служителите, чиито заплати вече се изплащат само по сметка.
Не изпускай тези оферти:
Тарифата на УниКредит Булбанк е съвсем нова и в класацията на фондация „Граждани срещу бюрокрацията” заслужено застава под №1 по скъпотия. Откриването на сметката също е 8 лева, но за сметка на това няма такса за закриването й.
В момента средно банките у нас дялкат клиентите си за месечна поддръжка на сметката с около 4 лева. Големите, като КВС Банк, ПИБ, ОББ и Банка ДСК, начисляват по 4.50 лева. Или годишно сметката гълта 54 лева.
Общинска банка, Пощенска, ЦКБ, Тексим банк, Алианц и още няколко финансови институции са избрали такса от 4 лева месечно.
Най-евтино от банките с физически офиси услугата се тарифира в ДБанк, Зират Банк и ПроКредит Банк – между 2.50 и 3.50 лева. Откриване, поддръжка и закриване на сметка все още не струват нищо единствено във финансовите институции, които работят изцяло онлайн.
Лошата новина е, че това положение няма да е вечно. Банките променят своите тарифи непрекъснато, като е нужно само предварително двумесечно уведомление на сайта или в офисите на институциите.
Ако не ги устройва, клиентите имат право да се откажат от услугата, без неустойки до влизане в сила на новата такса. Ако не реагират обаче, се счита, че приемат безусловно промяната.
Таксата за поддръжка на сметка често не влиза в полезрението на банковите клиенти. Те се съсредоточават върху „по-видимите” като тази за теглене от банкомат.
В последната година обаче банките промениха политиката при формиране на тази такса и тя става все по-трудно сравнима.
Тегленето кеш в повечето случаи не е с фиксирана такса, а се изчислява като процент от изтеглената сума. Като има и заложен минимум, под който таксата не пада, независимо каква е изтеглената сума.
Още за банките:
Най-евтината банкова сметка у нас – платежна сметка за основни операции /ПСОО/, е с нови, по-високи тарифи в синхрон с всички останали банкови такси, пише „Марица“.
ПСОО се предлага от всички банки у нас от 2016 г. вследствие на Европейски регламент и е подходяща за студенти, пенсионери, социално слаби и хора, които имат една-единствена банкова сметка и не извършват много операции с нея. „Сметката за бедни” трябва да има „приемливи” разходи по поддръжка и опериране. Централната банка регулира нейните такси и те трябва да отговарят едновременно на две условия – да са по-ниски от средния размер на таксите за съответната услуга на банковия пазар у нас да са възможно най-ниските, които самата банка предлага според тарифата си за разплащателни сметки.
Но когато растат всички останали такси, растат и разходите по ПСОО. От средата на октомври например УниКредит Булбанк вдигна месечната такса от 1.45 лв. на 2.44 лв. Внасянето на суми, което досега беше безплатно, вече струва 0.85 лв., а за суми над 3100 лв. – 0.3% от сумата.
От лятото търговска банка Д открива ПСОО срещу 1.99 лева и 0.99 лева, ако сметката е с дебитна карта. Тегленето от банкомат все още е твърда сума – 0.25 лв /за такъв на банката/ и 1.13 лева за чужд.
Тегленето на пари в брой на каса е 3.65 лева за суми до 1000 лева при Алианц банк. Само за сравнение – редовата такса за теглене на пари на каса при всички банки вече е много по-висока. В УниКредит Булбанк е минимум 6 лева /или 0.5% от сумата/, толкова и е в КВС Банк /предишна Райфайзен банк/.
Промени в тарифите на всички банки се случват непрекъснато. Тенденцията е обслужването „на живо“ от банков служител да става все по-скъпо. Задържане на таксите има при онлайн банковите операции.
От средата на месеца ще влязат в сила нови такси и при ОББ. Най-драстично поскъпва проверката на баланса по дебитната карта – повече от двойно. Ако това се прави на банкомат на банката, таксата скача до 1 лев при сегашни 40 стотинки. Ако проверката е през банкомат на друга банка, вече ще струва 1.50 лв., а не 0.60 лв. Поскъпва и тeглeнeтo на пари от банкомат на дpyгa бaнкa c дeбитнa кapтa нa OББ се увеличава с 10 стотинки до 1.30 лeвa.
Една от новостите при Пощенска банка е, че ако собственик на дебитна карта поиска да промени кода или лимита за теглене на кеш, това вече ще му струва не 5 лева, а двойно повече.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: