Харесва ми да посещавам места, които не познавам и за които дори не съм чувала. Едно такова непознато за мен място беше Софийското село Чавдар, на 70 километра източно от София по Подбалканския път. Посетих селото в последната седмица на този септември, само няколко месеца, след като селото е било жестоко ударено от градушка, смерч и проливни дъждове.
Въпреки опустошителните природни стихии, село Чавдар остави у мен изключително приятни впечатления, породени от цялостното благоустройство на селото, гостоприемните хора, живеещи в него и възможностите, които селото предлага за туризъм.
Още на влизане, село Чавдар ми направи много добро първо впечатление с хубаво асфалтово шосе, водещо до него след отклонението в дясно от Подбалканския път преди Челопеч. Селото посреща своите гости с добре уредено паркче и детска площадка, нов спортен комплекс, асфалтирани улици и изцяло подновени тротоари, опасващи всички улици на селото. Всичко това, както и няколкото информационни табели говорят за доброто изпълнение на множество проекти по различни европейски програми.
Интересна забележителност в селото е църквата свети Архангел Михаил, една от най-старите сгради в село Чавдар, построена с дарения. Тя е доста голяма и има интересни икони.
На 2 километра южно от селото по добър асфалтов път се стига се стига до Археологически парк „Тополница“, състоящ се от музейна сбирка и пет неолитни къщички, така добре пресъздаващи живота и бита на неолитните хора. Паркът се намира на едно възвишение.
Много интересно селище. Там наистина се почувствах като в каменната ера. За момент дори ми се стори, че всеки момент в къщичката ще влетят Уилма и Флинстоун.
Атракцията не спира само до тук. На търсачите на по-специални изживявания се предлага уникална атракция – нощувка в къщичка от каменната ера.
На най-високата част на възвишението е построен параклисът света Петка. От тази част на хълма се открива красива панорамна глетка към цялото село Чавдар.
Археологически комплекс „Тополница“ разполага още с ресторант с прекрасен панорамен изглед към Средна гора. Да поясня, че имам предвид нормален съвременен ресторант в традиционен български стил (а не неолитен :-)), в който човек може да се подкрепи с традиционни български манджи и местни специалитети. В близост до ресторанта е построено огромно място за пикник с навес и барбекю за тези, които са дошли подготвени.
Друго интересно и обещаващо място за посещение в околностите на село Чавдар е водопадът Казаните. За момента до него се стига само с високопроходими коли, но много скоро се предвижда да бъде изградена екопътека от селото до водопада с дължина около 2 километра. За съжаление не успях да стигна до водопада, но това означава само едно – ще дойда тук поне още веднъж.