Земетресение с магнитуд 4,1 по скалата на Рихтер е регистрирано около 16.00 часа днес в гръцката префектура Илия в Западен Пелопонес, съобщава АНА-МПА.
Епицентърът на труса е бил на 26 километра югозападно от град Пиргос.
Второ земетресение също с магнитуд 4,1 по Рихтер е регистрирано около 17.10 часа близо до град Патра в префектура Ахая, Северен Пелопонес.
Според Института по геодинамика на Атинската обсерватория епицентърът на труса е бил в морето на 9 километра северозападно от гард Като Ахая.
Не изпускай тези оферти:
И при двата труса няма данни за щети или пострадали.
По-рано днес е ударило още едно земетресение:
Земетресение с магнитуд 4,9 по Рихтер е отчетено в район Чат на град Ерзурум. Това съобщи Дирекцията за извънредни ситуации и борба с природни бедствия към президентството в Анкара (AFAD).
Трусът е усетен и в съседните градове Ерзурум, Бингьол, Муш, Диарбекир и Ерзинджан, както и в Грузия и Армения.
Дълбочината на земетресението е 11.1 км.
Голям брой граждани в целия град излязоха панически от домовете си. Няма информация за жертви или ранени. На място са изпратени спасителни екипи на AFAD.
Района е разтърсен от многество по-слаби вторични трусове.
Още:
Земетресение с магнитуд 3,7 бе регистрирано днес в турския средиземноморски окръг Мерсин, съобщи телевизия СиЕнЕн-Тюрк, като се позовава на турската Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД).
Земетресението е станало в 4:56 ч. на дълбочина 15 км. Епицентърът на труса е бил в района на град Айдънджък.
Засега няма информация за нанесени материални щети или за ранени при труса.
От България:
В началото на седмицата в салона на Община Тетевен се проведе щабна тренировка с членовете на общинския щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия на тема: „Действия при възникване на земетресение на територията на общината“.
Мероприятието се организира в изпълнение на разпоредбите от Закона за защита при бедствия и съгласно утвърден график на Областния управител на област Ловеч.
Целта на тренировката беше да се подобри взаимодействието между членовете на щаба за изпълнение на плана за защита при бедствия, да се повишат знанията им, да се създадат навици за оценка на ситуацията и изготвяне на целесъобразни и законосъобразни предложения за вземане на решения за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при възникване усложнена обстановка.
На мероприятието бе представена и организационната структура по време на бедствия, бяха поставени въпроси и дадени препоръки за ограничаване и предотвратяване на опасни ситуации в рискови райони на територията на общината.
Обсъдено бе как работи системата за ранно предупреждение и оповестяване, както и ключовата роля на кметовете на кметства и кметски наместници по време на кризисни ситуации, как те трябва да проявяват по-голяма отговорност и инициативност.
В щабната тренировка взеха участие кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметовете Борис Врабевски и Красимир Красимиров, началникът на РСПБЗН – Тетевен – гл. инсп. Николай Христов, ст. инспектор Радомир Радев от РСПБЗН-Ловеч, ст. експерт ССИ, ОМП, МИС и БК в Община Тетевен – Петър Кавалски, Николай Апостолов – РУ Тетевен, личния състав на Щаба, кметове на кметства и кметски наместници, представител на ЧЕЗ и др.