Хората започнаха да се оплакват от нашествие на миризливки.
То се дължи на застудяването на времето. Те търсят къде да се приютят за зимата и влизат в домовете ни. Д-р Николай Симов от БАН каза, че друга причина за активацията на миризливките през есента се дължи и на промените на климата.
Той е категоричен, че нашествие има. Тези животни завладяват нови територии. Те са инвазивен вид, който е дошъл от чужбина. Разпространяват се в движението на стоки и хора. Кафявата миризливка е Югоизточна Азия.
Стават все по-често срещани, но Симов обяснява, че те не са опасни. Те дори не се опитват да контактуват с хората.
Не изпускай тези оферти:
Често му се случва хора да му носят от буболечките, за да го питат какви са. Дори веднъж от НСО занесли в музея насекомо от официална резиденция, за да се установи какъв вид е.
Що за същества са миризливките?
Те се наричат още вонещици. От семейството на божикравичките и дървениците са.
„Групата е много интересна, разнообразна по отношение на местообитание“, коментира експертът.
Обичат да помещават по дървета и растения. Пият сок от плодове. У нас са най-вече кафява и зелена. Зелената се появява във все повече от домовете, а кафявата е по-нова – установена е от 2016 година в България. Интересното е, че в София тя е по-масова.
„Един път пренесена от човека и попаднала в подходяща климатична зона с достатъчно храна, миризливката спокойно се разпространява и сама“, заяви той.
Опасни ли са миризливките за хората?
Имат хобот, но не пият кръв като дървениците. Единственото неприятно е миризмата от тях. Оставят и леко жълт пигмент.
Когато попаднат в стая, която е добре затоплена, докато навън е студено, те се активизират и започват да летят, обясни той. Ако летят твърде дълго и изтощят хранителните си запаси, но не успеят да излязат навън, миризливките умират, каза Симов.
Градинските миризливки са от насекомите, които обитават градината и през последните години нанасят много вреди по зеленчуците и овощните на двора. Специфичната им миризма пък може да се разпознае от всеки.
Те представляват буболечки от разред Полутвърдокрили, които обитават територии с растения. За съществуването им са нужни дървета и храсти, със сока на които те се хранят.
В болшинството случаи те са безвредни за човек, но са опасни за градинските растения. Миризливките могат да бъдат с различен размер – от 3 до 18 мм с тяло, подобно на щитче, с разнообразна окраска – от зелена до ярка и сигнална. Някои имат и различни рисунки на гърба.
Има различни видове миризливки: зелената миризливка с яркозелена окраска населява малините и касиса, но може да нападне и тревистите растения; ягодовата миризличка има яркокафеникава окраска и се храни с листата на ягодоплодни храсти; кръстоцветната миризливка напада зеле, салата, репички, ряпа и има черно-червена окраска; краставичната миризлика пък е вредител, който унищожава листата на краставиците, а също така и патладжаните, доматите, чушките, с малки размери и зелено-кафеникава окраска.
Вижте как да торите, ако искате едри и здрави домати (+ рецепти) Въпреки че не всеки вид е полезен има и такива миризливки, които могат да се ползват в стопанството, за да минимизират използването на препарати за растителна защита.
Някои от видовете изяждат яйцата, личинките и възрастните на листните въшки, белокрилките, трипсите и акарите, други пък нанасят щети на колорадските бръмбари и гъсениците, пеперудите и бръмбарите.
Какви вреди нанасят За храненето на миризливките са нужни растения. Те изсмукват от тях сока, правейки отвори в листата, стеблата, плодовете и семената.
След такъв отвор в растенията оставят следи, тъканта около тях отмира, а след това загива и цялото растение. Особено опасни са миризливките в периода на растеж на растенията и формиране на плодовете. Ако миризливките изпият сока от съцветията, то плодовете просто няма да пораснат.
Ако пък се хранят с плодовете, то те няма да могат да се използват за храна. Миризливките повреждат всякакви култури в градината – и кръстоцветни, и ягодоплодни, и зърнени, както и тревисти и декоративни.
Скоростта на поражение може да бъде много бърза, някои унищожават гостоприемника си за часове. Как да се преборите с тях
Ако имате подозрения, че миризливки са нападнали насажденията ви, първо трябва да ги видите къде са. Необходимо е визуално да огледате растенията, като обърнете внимание на обратната страна на листата на дърветата и храстите.
Направете това и за растенията в оранжерията. Яйцата могат да се разполагат на листата, а също така и на местата на съединяване със стеблата.
Ако не искате да използвате инсектициди, то тогава можете да заложите на народните методи за борба. Миризливките не обичат цимицифугата, затова можете да засадите от нея около градината си. От помощ ще ви е и опръскването с настойка от лукови люспи – тя се приготвя от 250 г лукови люспи на 10 литра вода, като разтворът стои 5 денонощия, след което растенията се опръскват през 4 дни.
Можете да обработите и с разтвор на домашен сапун – 300 г на 10 литра, веднъж на седмица; можете да разредите в разтвора със сапун и растителна пепел. Веднъж на три дни можете да пръскате и с разтвор на суха горчица веднъж на три дни. Народните способи на борба с миризливките работят, но техният недостатък е в краткия срок на действие.
Повторната обработка на градината трябва да се провежда веднъж на 3-7 дни.
При това трябва да обработвате всяко растение, а всеки лист да пръскате от двете страни, тъй като миризливките могат бързо да се придвижват и да се скрият в тревата наблизо. Има и агротехнически мерки, които трябва да спазвате, за да не допускате появата на миризливки в градината си.
Сред тях е съблюдаването на сроковете на засаждане, своевременно внасяне на торове и разрохкване на почвата; редовно плевене; почистване на участъка от окапали листа, събиране на тревата след косене; поддържане на чистотата на участъка.