В обичайното време за подготовка на зимнината, домакините са в стрес от препускащите цени на плодове и зеленчуци. Тази есен мнозина изобщо се отказаха да правят туршии и сладка, а повечето взимат оскъдни количества, за да затворят някой буркан.
Причината е ясна – цените са повече от солени и почти никой не може да си позволи да пълни мазетата с консервирани храни. Все пак, масата нашенци не се отказаха от традиционното печене на чушки, макар и пиперките отдавна не са на народни цени.
Най-купувани са зелените пиперки, предимно от пазарите. Средната им цена е около 3 лева, а червените се предлагат за около 3,40 лв. в големите магазини.
Най-хрупкавите – сорт „Сиврия” обаче удрят близо 4 лева за кило. По тържищата, разбира се, цифрите са по-ниски, а и българките не се отказват от пазарълк с продавачите по сергиите.
Не изпускай тези оферти:
На пазари като „Красно село” и „Димитър Петков” купувачите успяват да намерят пиперки и по 2 лева за килограм, макар че качеството им не е особено високо. В същото време, на едро, зелените чушки поскъпват със 7,1 на сто и се продават по 1,67 лева за килограм, а червените се търгуват по 1,90 лв.
„Ще затворя 10-ина буркана с печени чушки и това е. Минали години правехме по 50, някои и по 100”, сподели възрастна дама, тръгнала на пазар по софийските пазари.
Подобни сметки си правят много домакинства, особено пенсионерите, които нямат възможност да заделят солидни суми за зимнина. За съжаление и цената на олиото отново тръгна нагоре. Докато допреди 10-ина дни се намираше и за под 5 лева, сега на такива цифри мазнината се продава само на промоции, а при намаленията олиото се разграбва за няколко часа, обясняват продавачите.
За последните десетина дни бутилката е поскъпнала с 0,9 на сто до 4,73 лева за литър на едро, показват данните на Държавната комисия за стокови борси и тържища. Колкото и да не е за вярване, цената на маслото, което е сред най-скъпите стоки, продължава да расте нагоре. Малкото пакетче се продава за над 3 лева, а големите – за не по-малко от 6, като вносното стига и до 12 лева, тюхкат се хората.
Консервирането на домати за зимата също е почти блокиран процес. Евтините домати за консерви трудно се намират, а цената им е около 2,40 лв. за килограм, за разлика от минали години, когато се намираха по левче.
Оранжерийните домати качват цените си почти всяка седмица. За седмица плод-зеленчукът е поскъпнал с 2,6 на сто и се търгува по 2,38 лева за килограм, а доматите, прибирани от открити площи, прибавят 12,4 на сто и се продават по 2,08 лева на едро. По магазините и дори по пазарите доматите вече вървят средно по 4,80- 5 лева, а най-сочните розови удариха почти 7 лева.
От Комисията по стокови борси и тържища отчитат, че оранжерийните краставици поевтиняват – цената им пада с 1,1 на сто до 1,79 лева за килограм. На пазара и в магазините обаче търговците продават краставиците по 4 лева килограма.
Не са приемливи и цените на патладжана, който се предлага средно за 3 лева за килограм. Лютите чушлета, тип „Рибка”, пък струват 7-10 лева.
Домакините, които обичат да затварят сурова туршия, се оплакват и от цената на карфиола. Близо 5 лева за килограм струва любимата съставка на зимнината, същата е и цената на броколито. Задължителната подправка в бурканите – целината също бележи скок в цифрите – килограмът е 3,50 лв., като по магазините се предлагат предимно големи глави от ароматната подправка.
2,49 лв. за килограм пък струват морковите – също основна съставка в туршиите, при положение, че миналата година масова се продаваха за под 2 лева.
Както винаги, чесънът, който дава най-вкусният аромат в туршиите, остава скъп– 11-12 лева за килограм трябва да отделите, за да добавите обилно към туршиите. Дори обикновеният лук, който струва жълти стотинки, сега е с по-висока цена – средно 1,40 лв. за килограм, а червеният, който е се използва предимно в салатите се продава за 2,50 лв. в хипермаркетите.
Най-големият удар търговците нанесоха със скъпите плодове, така че набързо секнаха ентусиазма на домакините да затварят буркани с домашно сладко.
Екзотичното сладко от смокини може и да избяга от трапезата ви, защото кило от ароматния плод е над 5 лева за килограм, а на някои места стига и до 8, ако качеството на плодовете е по-добро. Малините пък са истински лукс – малки купички от 200 грама вече се продават за над 3 лева, което прави сладкото от малини направо деликатес. Същото е с боровинките, които пък струват по 6-7 лева за килограм.
Възмутителни са цените на гроздето, въпреки че е сезонен плод.
Българското по-рядко се намира на пазара и върви по 3,50 -4 лева за килограм, а вносното, без семки, което е сладко и твърдо, не пада под 5 лева.
Заедно с най-търсените за сезона стоки, се вдигат и тези на обичайните продукти, присъстващи на трапезата през цялата година.
Кравето сирене, например, поскъпва с 2,5 на сто и се търгува по 11,25 лв. за килограм, а кашкавалът тип „Витоша” се продава по 16,44 лева за килограм. Това обаче е само цена на едро – в магазина качествените кашкавали трудно падат под 20 лева, а най-скъпите вече са задминали 30.
Пилешкото месо е скочило още – увеличението на едро е средно с 0,7 на сто, като килограмът се продава средно по 5,63 лева. Цената на захарта продължава да пълзи нагоре – 2,43 лева за килограм в края на седмицата, а брашно тип „500” добавя 2,3 на сто от цената си и се търгува по 1,33 лева за килограм.
Оризът поскъпва с 15 стотинки и достига 2,72 лева за килограм. Яйцата се продават по 0,32 лева за брой на едро в края на седмицата, а в магазина вече по 50 стотинки за жълтък.
Картофите вече трудно се намират под 1,40 лв. за килограм, а червените картофи удрят петачка. Зелето се търгува на едро по 0,86 лева за килограм.
Никак евтини не са ябълките, които по принцип се смятат за най-достъпният плод през цялата година. Цената им е средно над 2 лева за най-обикновените сортове, а за по-сочните и специални видове пригответе около 3,50-4 лева за кило.