Подземен град лежи в подножието на ивайловградското село Хухла. Входът към лабиринта се пази в строга тайна и по думите на хората ще бъде разкрит, когато „дочакаме по-добри времена“.
Селото е уникален археологически комплекс и е известно със своите мистерии.
От хълма Свети Илия се открива широк хоризонт към Гърция и Турция. Предимство, забелязано още от древните траки 12 века преди Христа, които правят тук свое светилище. Мястото е уникално и с доказаните аномалии в магнитното поле.
Според малцината пазители на тайната България все още не е готова за богатствата на това място. Те обещават да разкрият лабиринта от тунели и водопади едва когато премине ерата на псевдоархеологията.
Не изпускай тези оферти:
Подземните лабиринти се свързват с времето, когато поминък на хората тук са било въглищарството и добивът на злато, извършван по технология, непозната и до днес.
Друга загадка витае около водопад на 400 метра под върха Свети Илия. Твърди се, че от неговите основи тръгва тунел, който води до подземния град под селото.
Да забравиш село Хухла е невъзможно. Пътят до там ти се струва безкраен, завоите в планината също. Но стигнеш ли веднъж, изкачиш ли връх Свети Илия, можеш да обгърнеш с поглед планината и гръцките ниви отсреща. Трийсетина старци са останали сред стоте къщи, разхвърляни по границата, на 7 км от Ивайловград.
В това гранично село се провеждат културните празници Мистериите на Хухла – арт среща на творци от целия Балкански полуостров, организирана ежегодно от писателя и издател Иван Бунков. Има си и зимно издание, което се провежда около Трифон Зарезан .
Зимните мистерии на Хухла търсят отговорите на редица екзистенциални въпроси като коя чушка е по-люта, кое вино е по-пивко – българско, гръцко или турско? Празникът включва народни традиции, изкуства, демонстрация на кулинарни умения, песни, танци – край огъня на открито и в селската кръчма.
Провеждането на Мистериите в село Хухла не е случайно. След системно проучване на терена около Хухла на бял свят се появяват много чудати неща.
Връх Свети Илия, около който се крепи селото, е светилище от 12-и век преди Христа. Светилище, свързано с него, е и водопадчето на Хармищанското дере, до самата река Арда. Непосредствено до водопада се намират така наречените Камъни на цар Дарий, които според геолози са остатък от много стари златни рудници.
Съвсем наблизо до тези рудници се намира и калето на Хухла, за което историците пишат, че е средновековният замък Родостица, в който е отсядал цар Калоян при битките си с латините край Одрин. Археологическите разкопки на хухленското кале продължават и днес.
Според гръцкия траколог професор Трендафилос думата Хохла (старото име на Хухла) означавала клокочещ извор на старогръцки. Всички хухленци знаят, че на върха е имало клокочещ извор, около който е било изградено и древно тракийското светилище.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: