Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Кадър ЕССЦ
Ново силно земетресение разтърси Турция и то в района на предните опустошителни трусове.
Селата по Рихтер на новия трус е по-слаба 4,6 по Рихтер, но бе достатъчна, за да предизвика нова паника сред хората.
Данните на Европейско-средиземноморския сеизмологичен център съобщават, че епицентърът е бил на дълбочина 10 километра.
Станало е точно в 14 часа.
Трусът е бил на 23 км от град Бахче.
Засега не се съобщава за щети и жертви.
В Турция продължават арестите на строителни предприемачи заради жертвите от срутванията на хиляди сгради.
Над 30 хиляди са до момента потвърдените смъртни случаи, но броят им може да се окаже двойно по-голям.
Земетресението с магнитуд 7,8 по Рихтер и вторичните трусове, предизвикани от него, разтърсват Сирия и Турция от началото на тази седмица. Други дори по-силни земетресения са взимали много по-малко жертви преди. Защо това земетресение беше толкова смъртоносно?
Нестабилността на старите сгради
Видеоклипове от най-близките до епицентъра градове показват как многоетажни сгради се сриват, сякаш са направени от картон. Според Мехди Кашани, професор по сеизмично инженерство в британския университет в Саутхемптън, такива сгради в повечето случаи са стари и имат “хлабава структура”.
Това означава, че сградата има прекалено много прозорци, широки врати и други “отвори” на местата, на които би било по-добре да се изградят плътни стени, които играят стабилизираща роля при силен трус. Ако приземният етаж на една сграда е построен по този модел, това може да срути цялата конструкция.
Много от сградите в регионите, поразени от земетресението, са строени преди да влязат в сила новите правилници за строителство, което да издържа на сеизмична активност. Сегашните стандарти са от края на 1990-те и началото на 2000-те години – тогава бяха извлечени важни поуки от тежкото земетресение в японсия град Кобе (1995), обяснява Кашани пред ДВ.
Тези правилници показват как точно трябва да се строят сгради в региони със силна сеизмична активност – на разломите между тектонските плочи, където се намира и граничния регион между Турция и Сирия.
Според Кашани и по-старите сгради могат да бъдат преустроени, за да отговарят на изискванията, както правят в Япония и Чили, където земетресенията са обичайно явление. За целта обаче са нужни политическа воля и много пари.
Корупция и порочни практики
Инженерът Джемал Гьокче разказва пред германската медийна мрежа АРД за друг често срещан проблем. Според него един от основните недостатъци на строителството в Турция е, че често се строи без разрешителни, а на някои сгради, които съответстват на изискванията, се правят надстройки.
Тези незаконни допълнителни етажи обременяват строителната конструкция, която не е изчислена за подобна тежест, така че сградата би могла да се срути и без земетресение. Инженерът дава пример със сграда, която първоначално е имала само пет етажа, а по-късно върху нея незаконно са добавени още три. В крайна сметка в отломките ѝ загиват 21 души.
При подобни незаконни строежи строителите разчитат, от една страна, че никой няма да проверява, а от друга, че държавата обикновено издава амнистия за незаконното строителство – най-често преди избори, обяснява Гьокче пред АРД. По думите му тези проблеми не са нови и най-вече не са се появили за първи път при управлението на президента Реджеп Ердоган. ”Това е съществувало и в миналото, но сега се е превърнало в нещо обичайно. Живеем във време, в което нередностите са се превърнали в правило”, казва експертът пред германската медия.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: