Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Едно проучване имаше за цел да разбере по-добре как пропускането на закуска влияе върху имунната система.
А именно, изследователите анализирали две групи мишки.
Едната група закусва веднага след събуждане (закуската е най-голямото им хранене за деня), а другата група не закусва. Изследователите са събрали кръвни проби от двете групи, когато мишките се събудят, след това четири часа по-късно и осем часа по-късно.
При тестване на кръвта изследователите забелязаха значителна разлика в групата на гладуване.
По-конкретно, изследователите са забелязали разлика в броя на моноцитите, белите кръвни клетки, които се произвеждат в костния мозък и пътуват из тялото, където играят много важни роли, от борба с инфекции до сърдечни заболявания до рак.
В началото всички мишки имат еднакво количество моноцити.
Но след четири часа моноцитите в мишките от групата на гладуване са драматично засегнати.
Изследователите установяват, че 90% от тези клетки изчезват от кръвния поток и броят им намалява още повече след осем часа. Междувременно моноцитите в групата, която не е гладувала, не са били засегнати.
При гладуващите мишки изследователите откриха, че моноцитите се връщат в костния мозък, за да заспят зимен сън.
В същото време се намалява производството на нови клетки в костния мозък. Моноцитите в костния мозък – които обикновено имат кратък живот – се промениха значително.
Те оцеляват по-дълго в резултат на това, че са в костния мозък и стареят по различен начин от моноцитите, останали в кръвта.
Изследователите продължават да гладуват мишките до 24 часа, след което ги въвеждат отново в храна.
Клетките, скрити в костния мозък, се върнаха в кръвта в рамките на часове. Това увеличение доведе до повишени нива на възпаление. Вместо да предпазват от инфекция, тези променени моноцити са по-възпалителни, което прави тялото по-малко устойчиво на борба с инфекцията.
Това изследване е сред първите, които установяват връзка между мозъка и тези имунни клетки по време на гладуване. Изследователите са открили, че специфични области в мозъка контролират реакцията на моноцитите по време на гладуване.
Това проучване показа, че пропускането на хранения, предимно закуска, предизвиква реакция на стрес в мозъка – това е, което кара хората да „гладуват“ (чувстват се гладни и ядосани) – и това незабавно предизвиква масова миграция на тези бели кръвни клетки от кръвта в костите мозък , а след това обратно в кръвообращението малко след повторното въвеждане на храната, пише Красива и щастлива.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: