Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Въпреки трудностите, с които се сблъсква България, заплатите през тази година ще нараснат, с някои малки изключения в проблемни сектори. Една от основните причини за частния бизнес е задържането на ценния персонал.
Според вестник „Сега“, над 80% от фирмите планират повишения на възнагражденията още в първата половина на 2023 година, като 60% от тях съобщават, че промените ще засегнат всички служители – от почистващия персонал до ръководителите. Това се базира на голямо проучване на ManpowerGroup България, което включва близо 200 предприятия от 19 икономически сектора в страната.
Най-голямо увеличение на заплатите се очаква в банковия и застрахователния сектор, кол центровете и болниците. Частните фирми изразяват сериозна загриженост от конкуренцията, която „открадва“ техния ценен персонал, като ги привлича с по-високи заплати.
Изследването на Manpower показва, че високото текучество на персонала се дължи на факта, че хората намират нови работодатели, които предлагат по-добри заплати. Освен това, ако предприятията желаят да разрастват или да попълнят свободни работни места с качествен персонал, трябва да предложат добри възнаграждения.
Изследването посочва, че три сектора – „Производство“, „Автомобилна индустрия“ и „Търговия“ – изпитват сериозна необходимост от персонал и са сериозно засегнати от явлението „доброволно напускане“. В секторите „Банки, финанси и застраховане“, „Споделени услуги“ и „Консултантска дейност“ почти всички компании посочват, че ще има повишения на заплатите.
Особено в „Консултантска дейност“ увеличението на заплатите ще е значително в над 20% от фирмите. Средната заплата също се повишава със 150 лева.
Болниците и поликлиниките също планират по-големи фондове за заплати, вероятно поради предизвикателствата, предизвикани от пандемията COVID-19 и нарастващата липса на лекари и медицински сестри. Анкетата на Manpower показва, че 75% от работодателите в сектора „Здравеопазване“ планират повишения на възнагражденията за своите служители.
Относно допълнителните придобивки, повечето работодатели (58%) не планират съществени промени. Най-големите увеличения на бонуси и други видове материални стимули се очаква в секторите „Консултантска дейност“ и „Банки, финанси и застраховане“.
УниКредит Булбанк анализира ситуацията и предполага, че общо в България няма да има значително увеличение на заплатите, което да компенсира рязкото повишаване на цените.
Ефектът от увеличенията на пенсиите и заплатите в публичния сектор, вдъхновени от изборите, отслабва. Според проектобюджета пенсиите и заплатите в публичния сектор ще нараснат съответно с 8% и 5%, което е по-малко в сравнение със завишенията от миналата година (22% и 15%).
Ръстът на заплатите в частния сектор също ще бъде по-нисък поради високите цени на енергоизточниците, металите и други фактори, което ще ограничи увеличението на възнагражденията. Икономистите на банката обясняват, че заплатите в частния сектор отстъпват на заден план спрямо публичния сектор.
Икономистите посочват, че в момента недостигът на работна ръка в България не е голям проблем в сравнение с други страни в Източна Европа, но това скоро може да се промени, като фирмите отново ще се изправят пред остра конкуренция за набиране на работници и специалисти.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: