Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Бюджетната комисия прие за второ четене удължаването на трите основни бюджета – на държавата, на общественото осигуряване и на здравната каса.
Министерството на финансите не подкрепи предложението общините да могат да харчат по голяма част от бюджета си, но поиска да ползва пари от фискалния резерв
. Депутатите одобриха и двете искания на министерството, но забраниха да се харчат пари от сребърния фонд.
След като си изхарчват пари от фискалния резерв, ти си възстановяват при получавани на приходи от данъци.
От Министерството на финансите ще направят изчисления дали е по-изгодно да ползват порите от фискалния резерв или до взимат заем.
С удължения бюджет се увеличават пенсиите от юли по швейцарското правило както и досега. Минималната пенсия става 523.04 лева, а максималният размер на гарантираните вземания при фалит на работодателя – 1950 лева.
С удължаването на бюджета се гарантира и помощ от 300 лева на година за родителите с деца във втори, трети и четвърти клас.
Утре законопроектът ще бъде гласуван окончателно в пленарна зала.
Още по-бюджета:
Кабинетът „Денков-Габриел“ даде заявка бюджетът да бъде с 3% дефицит, като в същото време да не се вдигат данъци и със запазени социални плащания. Тази заявка бе определена като смела и предизвикателство от доц. д-р Джеймс Йоловски – главен експерт във фискалния резерв на България и преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси.
„Да не вдигаме данъците и осигуровките, да запазим всички социални плащания, това е малко сложно. Може да завишим очакванията за приходите, но дали имаме основания за това. Може да планираме постъпления по ПВУ, а те впоследствие да не постъпят. Има цена, която трябва да бъде платена, за решения, които сме взели в предходните периоди“, коментира той пред Bulgaria ON AIR.
Гостът отбеляза, че инфлацията започва да се забавя и в същото време не можем да очакваме добро развитие на икономиката. А по време на пандемията сериозно сме увеличи текущите разходи, докато в същото време сме съкратили капиталовите, което намалява гъвкавостта на бюджета ни.
Има и някои безболезнени решения като орязване на капиталовите разходи, които обаче много са изостанали в последните години.
„Продължаваме да увеличаваме държавния дълг. Поемахме дълг при ниски лихви, продължаваме да генерираме дефицити и това налага да рефинансираме стария дълг с нов, но при много по-високи лихви. Без балансиран бюджет, тази тенденция ще се задълбочава през следващите години“, подчерта доц. д-р Йоловски пред Bulgaria ON AIR.
„Политическата нагласа е да не пипаме Сребърния фонд, което е правилно решение. Учителите имаха обещано увеличение и ще трябва да вземем някакви решения. Някоя от групите – дали пенсионерите, дали учителите, под някаква форма ще бъде ощетена. Въпросът е кой ще плати тази цена“, посочи доц. д-р Йоловски.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: