Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
По време на османското робство в Ягодинската пещера са били погребвани живи хора
Ягодинската пещера крие огромна мистерия. По време на османското робство в Ягодинската пещера са били погребвани живи хора. Тази потресаваща история е разказана от уредника на туристическия обект, който сподели какви легенди се носят из района на селата Триград, Ягодина и околностите им.
Ягодинската пещера крие огромна мистерия
Разказът на Сергей Генчев започва с прииждането на турските орди към село Ягодина. Когато турците нападнали селото, част от неговото население се скрило в Ягодинската пещера. По-късно те й дават името Имаева дупка.
Повече от 400 българи са потърсили спасение в пещерата, но били предадени на ордите. Турците вбесени зазидали входа на Ягодинската пещера и обрекли на гибел българите там. Преди да зазидат входа, те запалили огън, който да изчерпи по-бързо кислорода от укритието и така сънародниците ни измрели по ужасяващо зловещ и мъчителен начин.
Демир бозан 6 билки за нерви, които ще ви избавят от страхове и паник атаки
Генчев споделя, че и днес могат да се открия кости на отстояние от 400 метра от входа на Ягодинската пещера. Когато първите са умирали, останалите ги погребвали с камъни. А останките от телата на последните са намерени из пещерата. Скелетите са откривани сплетени в последна прегръдка – деца в родителите си, влюбени един до друг, и така заедно са преминали към смъртта.
Сергей Ганчев разказа още, че в региона има десетки легенди, които разказват историята на Ягодинската пещера. Един от тези митове гласи, че при идването на турските орди по поречието на река Въча, българското население от Родопите било заплашено от смърт. Срещу сънародниците ни настъпвали ротите на Ибрахим паша. Първите кръвопролития станали край село Беден, до крепостта Деетас.
Българският войвода бил смелчагата Гордьо войвода. Той отблъсквал многократно турските нашественици. Но озверелите орди обградили крепостта и войводата трудно удържал свободата на сънародниците си. Когато вече нямало надежда Гордьо пристъпил към последната си възможност. Той отглеждал кучета, които наброявали над 300. Той насъскал животните срещу турските войски, за да проправят път и да могат българите да избягат от крепостта.
Всичко потръгнало добре, сънародниците ни достигнали до село Гьоврен, където битките с турските орди продължила две седмици. Именно там смъртта си намерил Ибрахим паша, а турците започнали настъпление към Ягодина и Триград.
Над селата, на връх Свети Илия е имало издигнат голям християнски манастир. Там, в подножието е имало една пещера, където Гордьо войвода е можел да се укрие. Когато монасите от манастира установяват, че няма да могат да окажат отпор на турските войски, те решават да скрият в пещерата безценните икони и Светите писания. Те ги укрили в пещерата Орлова дупка.
Монасите спуснали най-младия сред братята, който да скрие в пещерата ценностите. Но въжето се оказало твърде късо и затова монасите орязали косите си, за да изплетат от тях продължение на въжето. Младият монах се спуснал и скрил Светите реликви. Легендите и до днес разказват как орли летят и зорко бдят над пещерата и пазят иконите и писанията.
На много места из България има доказателства за турските зверства над беззащитния български народ.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: