Противно на мнението, че животът в чужбина е песен, много българи зад граница споделят за трудности при приспособяване към живота там. Не отричат обаче, че в повечето случаи социалните придобивки и комфорта на живот са много по-големи, отколкото България.
Дуисбург е един от градовете в Германия , в които има най-много българи.
Предимно става въпрос за роми от големите махали в Пловдив, София, Сливен, Шумен и др.
Емигрантът Идрис Махмуд разказа за живота и трудностите в Дуисбург, за бюрокрация и за разликите в манталитета в Германия и България.
„На 31 години съм. Роден съм в Пловдив, „Столипиново“, учил съм в „Найден Геров“, владея немски език“ Работя като професионален шофьор. Женен съм и имам две деца. От 4 години живея в Германия“.
„В Марксло, кварталът в Дуисбург, в който се намирам, за разлика от „Столипиново, шансът да си намеря работа е много по-голям. Инфраструктурата е по-добра и е по-чисто.“
„За да си наемеш квартата трябва да имаш посредник, в повечето това са турци. Наемите са минимум 750 до 1000 евро. Взимам помощи за квартирата – половината цена ми я плаща държавата. Обаче, за да получиш помощи, се изискват много документи. Тук бюрокрацията е сериозна“
„На училищата в Пловдив бих дал оценка максимум „3“ по десетобалната система. За немските – „7-8″. Тук повече внимание се обръща на децата, има глоби, ако детето не ходи на училище“.
„Повечето българи тук работят като шофьори и строители. Работодателите в повечето случаи са турци или кюрди. Аз лично не познавам мой сънародник да работи за немец. Не се изисква образование, а език.“
„В Германия има расизъм. Спрямо другите мигранти към нас, българите, се държат различно. Веднъж доставях пералня на един клиент. Той ме погледна и ме попита: Откъде идваш? Затвори ми вратата, щом му казах, че съм българин. След това се е обадил на моят диспечер и е казал, че не иска българин да му доставя каквото и да е. След това пък моите шефове направиха така че този мъж да не получава вече нищо от куриерските фирми.“
„Има липса на лекари и лекарства, няма особено разлика между тях и тези в България – бавно те обслужват. Например моето дете се разболя и първоначално никой не можеше да разбере какво му е. По-късно пък 20 дена им трябваха да му изкарат епикриза.“
„На всички, които искат да емигрират на Запад, съветвам първо малко да понаучат езика и някакъв занаят. Условията за живот са много по-добри в Германия. Не виждам причина да се връщам в България“, допълни той.