В последните дни обществото е свидетел на значително напрежение във връзка с новите поправки в Наказателния кодекс (НК), които се отнасят до шофьорите, улавяни след употреба на алкохол или наркотици. Тези нововъведения са с цел намаляване на инцидентите на пътя и подобряване на пътната безопасност. Но какви са ключовите аспекти и как да се защитаваме правилно?
Основни нововъведения в НК:
Според новите разпоредби, автомобилите на хората, улавяни след употреба на алкохол или наркотици, може да бъдат отнемани. Но има нюанси в това „отнемане“, които важно е да бъдат разбрани.
Въпреки че МВР съобщава за „конфискувани“ коли, правилният термин до приключване на съдебния процес е „изземване“ или „предаване“. Самото конфискуване може да стане едва след окончателно съдебно решение.
Делата срещу обвинените в пияно или дрогирано шофиране могат да продължат месеци, дори години.
Това забавяне често се дължи на факта, че кръвните проби, се извършват само в няколко лаборатории в страната. Мнозина шофьори не доверяват на полевите тестове на МВР. Експерти и дори някои полицаи също посочват възможността за грешни показания при използване на тези уреди.
Адвокат Силвия Петкова и други правни специалисти съветват гражданите да не предават доброволно колите си след положителен тест, особено при тест за наркотици.
Ако гражданинът предаде доброволно автомобила си и след това тестът му се окаже отрицателен, няма как да иска обезщетение.
Адвокат Александър Кашъмов подчертава наличието на абсурди в новото законодателство.
Съгласно новите разпоредби, автомобилът на лице, убило човек на пътя, не може да бъде конфискуван. От друга страна, при шофиране след употреба на алкохол или наркотици, отнемането на автомобила е задължително. Това е в разрез с основните принципи на справедливостта и човешката логика.
Адвокат Кашъмов критикува текущата законодателна практика, като подчертава, че тя се е развила в абсурдни посоки. Според него не се спазват основните принципи на обществено обсъждане и прозрачност на законодателния процес.
Какво ще се случва, ако автомобилът е обща собственост на съпрузите? Текущите разпоредби в НК позволяват возилото да бъде конфискувано или неговата равностойност да бъде определена в паричен еквивалент. Въпросът е колко трябва да плати съпругът, който не е извършил нарушението.
Ако автомобилът е фирмен, какво ще бъде наказанието?
Вече има пример с такъв случай в Бургас. Но какво ако автомобилът е голям камион или автобус? В този случай изглежда неосъществимо шофьорът да покрие стойността на автомобила.
Вижте тези специални оферти и няма да съжалявате: