Сигурно сте чували израза, че Вселената помага на онези, които не спират да се надяват и да се стремят към мечтите си. И в това има голяма доза истина, твърдят астролозите! Енергиите на Космоса ще бъдат наиситна щедри към нас това лято, защото в него има цели четири суперлуни.
Една вече мина – на 3-ти юли, но ни очакват още цели дни вълшебни дати, които ще сбъдват мечти, докато на небето изгравят суперлуни.
Три поредни суперлуни са изключително рядко явление и предстоят на 1 август, 31 август и 29 септември 2023 г.
Суперлуната е астрономическо явление, при което пълнолуние или новолуние възниква, когато луната е в най-близката си точка до земята в своята орбита, наречена перихелий. В резултат на това Луната изглежда с 14% по-голяма и с 30% по-ярка от обикновено. Суперлуната се случва приблизително веднъж на всеки 14 месеца.
Дните на суперлунията са силни енергийни дни , които влияят върху съдбата на хората.
Ето какво да очакваме от специалните три дати, които предстоят до края на лятото:
Запомнете тези три дати! Ето какво ще ни донесат те:
1 август – Пълнолуние и Супер Луна.
Древните наричали това явление есетрова Луна, защото по това време въпросната риба се хващала възможно най-лесно. Тази августовска луна има и друго име – Луната на зелената царевица или зърно. Това е втората суперлуна за 2023 г., когато нощното светило ще бъде особено ярко в небето.
31 август – Пълнолуние, Супер Луна и Синя Луна.
Земният спътник също ще бъде разположен на противоположната страна на планетата и ще бъде максимално осветен от Слънцето. Това е третото суперлуние за годината и второто пълнолуние за месеца. Нарича се „Синя луна“.
29 септември – това е четвъртата и последна суперлуна за годината.
Пълната луна на царевицата или Жътварска луна, така са я наричали древните индианци, защото по това време тече жътвата. Тя също така включва концепцията за луна на реколтата – пълнолуние, което идва всяка година по-близо до есенното равноденствие.
Защо суперлуната е толкова специална:
Суперлуната възниква, когато Луната е в най-близката си точка до Земята в своята орбита. Това кара Луната да изглежда по-голяма и по-ярка от нормалното.
Когато Луната е ниско на хоризонта, тя може да създаде илюзията, че е още по-голяма и по-близо до Земята. Това се дължи на оптичен ефект, известен като „ефект на луната“, който влияе върху възприемането на размера и разстоянието.
Суперлуните не се случват толкова често. Обикновено по едно суперлуние се случва веднъж на всеки 14 месеца, така че това събитие може да се счита за относително рядко и уникално.
Някои хора вярват, че суперлуната може да повлияе на природни явления като приливи и отливи, както и на времето. Въпреки че научните доказателства за това влияние са ограничени, мнозина все още се наслаждават на това астрономическо явление.