Мика Зайкова описа мрачна социална и икономическа картина, като изтъкна, че 75% от хората у нас не могат да си плащат сметките. Според нея лекарството срещу високата инфлация са инвестициите.
„Думата „за” трябва да бъде начело. Не думата „против”, не думата „разделям”. Поради простата причина, че над всичко стои България. А виждате България в какво състояние е.
75% от хората не могат да си плащат сметките. Вчера излезе едно изследване на ООН, в което ние сме паднали по качество на живот с още 4 места надолу и сме на нивото на Аруба и не знам кои републики”. Това коментира икономистът Мика Зайкова от ИТН пред Nоva news.
Зайкова допълни, че трябва да има възможност за коалиране с всички формации, които мислят за България и искат да направят нещо за нея. „Ние имаме в Европейския съюз най-енергоемката и най-ресурсоемката икономика. Лекарството за високата инфлация в България се нарича инвестиции. В момента не влизат инвестиции, а излизат.
Не изпускай тези оферти:
Могат да се направят няколко важни стъпки. Едната е да се освободи от данък печалбата, която ще бъде реинвестирана в капитал.
Така ще се стимулират фирмите сами да реинвестират, защото нивото на техниката и технологията е на средата на 20 век. Това няма да ощети държавата, тъй като реинвестицията ражда висококонкурентна икономика.
Второто нещо е, че самата държава трябва да подпомага фирмите не като раздава пари на калпак, а като инвестира капиталово в тях. Третото е, че вече е крайно време да има критерии за енергийна бедност, за да може наистина да се помага на тези, които имат нужда, а не на всички”, каза Зайкова.
„Борбата за истината е най-скъпоструващото нещо в България.
Нека подадем ръка на всички. Хората изгубиха доверието си в „Има такъв народ”, защото истината се плаща скъпо. А ИНТ си позволи да каже истината и ще плати своята цена”, завърши Мика Зайкова.
Още политика:
В случай, че настоящите тенденции се запазят и предизборната кампания не ги промени, то можем да направим предпазлива прогноза, че или ще има правителство под някаква форма с подкрепата на ГЕРБ – било то коалиционно, експертно, на националното съгласие или друго, или няма да има правителство изобщо и отиваме на нови избори. Това заяви в интервю за БГНЕС доц. Борис Попиванов, преподавател в катедрата по политология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Политологът каза, че кампанията може да промени нещата, в случай че нещо драматично се случи и това повлияе на нагласите, но ако няма такова събитие, може да се окаже, че съставянето на кабинет би било по-трудно. Той посочи, че депутатите на ГЕРБ, ДПС и Възраждане ще бъдат с повече от 120 и това чисто аритметично показва, че за останалите партии би било трудно да съставят мнозинство без подкрепа от тези три партии.
Попиванов заяви, че съществена промяна в нагласите няма и добави, че се вижда продължение на тенденции, които през последните месеци са били регистрирани, както от социологически агенции, така и от политическите анализатори. Той посочи, че това са тенденциите с постепенно открояване на ГЕРБ като първа политическа сила, с падащи резултати на участниците от досегашната управляваща коалиция и с относително стабилизирани резултати за останалите политически субекти.
„Сформира се една доста голяма група от политически партии, които варират в порядъка от 10% или малко по-малко, което допълнително усложнява задачата по формирането на кабинет в следващия парламент“, каза Попиванов.
Анализаторът уточни, че в проучването на „Алфа рисърч”, оповестено на 4 септември, има поне две политически сили, които са на ръба – ИТН и „Български възход”. „За нито една от двете не можем да кажем отсега дали ще участва в следващото Народно събрание или не“, каза Попиванов. Той заяви, че това се дължи не само, защото тези проучвания имат характера на моментна снимка и те не могат да отразят по какъв начин как ще повлияе кампанията на вота на избирателите, но и заради активността в изборния ден. Той добави, че активността силно влияе на политическите сили, които се колебаят около бариерата за влизане в парламента.
„Колкото по-ниска е активността, толкова по-голям е техният шанс”, каза Попиванов.
Според него отсега трудно можем да кажем със сигурност колко партии ще има в следващия парламент, но на този етап, броят им варира между 6-8 – такива са прогнозите и на „Тренд”, и на „Алфа рисърч”, и на „Маркет линкс”.
„Следващият парламент ще е не по-лек като конфигурация и процесът по създаване на коалиция ще е по-сложен“, категоричен е Попиванов.
Той коментира и процентните резултати, които са получили и лидерите на партиите.
Попиванов каза, че увеличение и динамика има, но той не смята, че можем да направим сериозни изводи на базата на лидерските рейтинги.
„Даже бихме могли да кажем, че в много висока степен лидерските рейтинги съответстват на рейтингите на партиите. Лидерите сами по себе си не добавят обществена тежест върху партиите, а обратно“, обясни той. Политологът заяви, че до голяма степен избирателите вече идентифицират партиите с лидерите и доверието към партиите е почти равнозначно на доверието в лидерите, което далеч не винаги е било така в миналото.
Попиванов обясни и на какво се дължи процентният спад на Румен Радев. Той посочи, че това е нормално последствие от политическото напрежение в България през последната една година.
„В първите месеци на втория си мандат Радев се стремеше да представлява нещо като обединителна фигура, на средищно поле на всички обществени политически сили, които искат да се разделят с досегашния модел на управление, известен под името ГЕРБ-ДПС. В хода на краткия мандат на кабинета „Петков” досега, разминаването между част от тези сили и президента Радев, както и критиките и взаимните обвинения, направиха тази дистанция между президент и подкрепящи го политически сили твърде значима“, каза политологът.
Попиванов обясни, че спадането на процентната подкрепа на Радев е логичен процес, но по-интересното и по-важното е, че този спад не е особено драстичен и не представлява срив. „Той представлява изравняване на стойностите, което следва едни президентски избори. Както знаем в първите дни на всеки мандат – било то президентски или управленски, резултатите винаги са по-високи“, посочи той.