523,04 лв. минимална пенсия от 1 юли 2023 г., максималната пенсия остава 3400 лв. Това предвижда проектобюджетът на Държавното обществено осигуряване за следващата година, предаде БНТ.
Минималната заплата остава 710 лева, не се предвижда промяна на обезщетенията за безработица. Минималното обезщетение остава 18 лв., а максималното 85,71 лв. на ден.
Увеличението на пенсиите от 1 юли следващата година ще е по т.нар. швейцарско правило и се предвижда да е 12%. Така средната пенсия догодина ще достигне малко над 792 лева.
Разходите за пенсии догодина ще скочат с 23% и ще надхвърлят 19 млрд. лева.
Не изпускай тези оферти:
Обезщетението за отглеждане на дете през втората година остава 710 лева. Не се предвижда увеличаване на социалните осигуровки.
Очаква се утре Надзорният съвет на НОИ да разгледа проектобюджета на Държавното обществено осигуряване.
983 души ще получават максималната по размер пенсия 3 400 лева от 1 октомври. Това става ясно от коментар на Националния осигурителен институт (НОИ) за money.bg. Преди преизчислението размерът на максималната пенсия беше 2000 лева.
Това бе второто увеличение през тази година. Първото бе през юли, когато се вдигнаха от 1500 на 2000 лева.
Припомняме, че с преходните и заключителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване беше създадена нова разпоредба, с която бе регламентирано преизчисляването на пенсиите за трудова дейност от 1 октомври 2022 г..
Решението таванът на пенсиите да се изравни с максималния осигурителен доход беше взето от правителството на Кирил Петков. Така от началото на годината отпаднаха 3-те „златни години“ и пенсиите вече се изчисляват само с дохода от 2000 г., затова максималният осигурителен доход се явява естествен ограничител на новоотпуснатите пенсии.
От предоставените от НОИ данни става ясно, че в рамките на около 10 дни броят на хората, които ще получават максималната по размер пенсия се е увеличил. В средата на октомври в. „24 часа“ публикува данни, според които броят на „най-богатите“ пенсионери е бил 962, от които около 1/3 (294 души) са били военни, полицаи и съдебни охранители. А 294 – миньори, водолази, работници в тежката промишленост.
В същото време броят на хората, които ще получават минимална пенсия от 725 лева от 1 октомври, е 433 288 души. Преди преизчислението – през септември броят на пенсионерите с минимална пенсия от 467 лева е бил с над 72 хил. души по-голям или 505 375.
Още от синдикатите:
Работодателите и синдикатите са на противоположни позиции относно намерението на служебното правителство да удължи действието на Бюджет 2022 и догодина вместо да предлага на Народното събрание нов.
Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“ определи удължаването на действието на бюджета от тази година като „удобно извинение“ да не се вдигат заплати и пенсии.
„По-скоро ключово е това да се разберем помежду си като общество – трябва ли да се увеличат минималните плащания след 18,7% инфлация или да оставим хората с най-ниските доходи да платят цената на кризата – ето това е ключовият въпрос, а не трябва или не служебното правителство да прави политики през бюджета. Ако замразим социалните плащания, хората ще се доближат до линията на бедност – говорим за работещи хора“, заяви Григорова.
Според Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България удължаването на Бюджет 2022 е най-добрият вариант в сегашната ситуация.
„Имайки предвид че Бюджет 2022 беше гласуван февруари и влезе в сила април, а през юни беше актуализиран, единственият възможен вариант за приемане, който няма да срути държавата, е удължаването на Бюджет 2022“, изтъкна той.