Да вярваш или да не вярваш в поличби, гадания, заклинания и т.н. е работа на всеки. Чувал съм стотици истории за другия свят, необичайни явления и всякакви истории.
Някои просто ме разсмяха, а други ме накараха да се замисля.
Баба ми вярваше в поличби и не отричаше мистичния компонент на нашия живот.
Затова тя ми разказа за 4 неща, които не бива да се изхвърлят от къщата, за да не дойдат бедите.
Не изпускай тези оферти:
1.
Остарял хляб. Баба вярваше в силата на хляба, че той дава енергия и топлина на тялото ни, както и че ни е изпратен отгоре и никой няма право да го изхвърля, дори и да се е развалил.
Затова в къщата й имаше отделна торба, в която тя събираше разваления хляб. И тогава, когато чантата се напълни, тя излезаше и раздаваше на кучетата на улицата.
2. Стари снимки, дори на непознати хора. За баба ми беше табу да изхвърли снимката. Тя искрено вярваше в силата на образа на човек на хартия и каза, че във всяка снимка се крие собствена енергия. И ако изхвърлите снимката, тогава може би лицето или хората, изобразени на нея, могат да си навлекат неприятности или да се разболеят.
3. Неща, носени от деца. Според разбирането на баба, дрехите дават на човека топлина и още повече на децата. Следователно в главата й не се вписваше как е възможно да се изхвърли онова, което може да те затопли в трудна година.
Поради това тя ги даряваше.
4. Ръчни часовници. Никога часовникът не беше изхвърлен от къщата, защото баба каза, че ако изхвърлите времето извън къщата, това може да ви изиграе жестока шега.
Неработещите часовници се носеха на часовникаря и ако той не можел да ги поправи, те се съхраняваха на тавана.
Още статии:
О, тези ябълкови сладкиши колко ги обичам ! Как можеш да им устоиш? За пореден път се убедих, че няма как. И днес представям на вашето внимание ароматен и нежен ябълков сладкиш. Хората го наричат “три чаши“. Мисля, че вече се досетихте защо.
Това, което ми харесва в този десерт, е, че не е нужно да месите тесто, а просто комбинирайте сухите съставки . Ябълков сок и слой масло накисват тестото, така че сладкишът буквално се разтапя
в устата ви. Не забравяйте да изберете кисели ябълки, в противен случай печените продукти
ще бъдат твърде сладки. Достатъчно думи, време е да се захващаме на работа.
Съставки
Пшенично брашно 1чаша
Захар 1чаша
Ябълка 900 гр
Масло 130 гр
Канела 1 ч.л.
Ванилова захар 15 g
Бакпулвер 2 ч.ч.
Подготовка
Добавете бакпулвера към пресятото брашно и разбъркайте. След това добавете захар, канела и ванилова захар. Разделете сместа на 3 части.
Обелете и изчистете сърцевината на ябълките, настържете на едро ренде и разделете
на две.
Покрийте съд за печене с хартия за печене. Разстелете една част от тестото по дъното, сложете половината от ябълките. Сместа и отново ябълки.
Отгоре покрийте с останалата смес и покрийте сладкиша с едро настърганото масло.
Печете във фурна, загрята до 180 градуса за 45 минути. След това изключете и оставете за още 10 минути.
Украсявам ябълковия пай с накълцани ядки или шоколад. Децата ми обичат да ядат тези сладкиши със сладолед . Перфектната рецепта за семейни събирания.