През есенно-зимния период проблемът с неприятния конденз по прозорците става особено актуален. Много домакини не успяват да се справят с него. Но само по-опитните от тях знаят какво точно трябва да направят, за да забравят за омразното запотяване на прозорците.
Повечето домакини отказват да търсят изход от проблема, защото знаят, че причината за него се крие най-вече в климатичните условия. Факт е, че по прозорците се образува конденз заради температурните колебания. Но дори в случая трябва да се предприемат действия, тъй като излишната влага е идеална среда за патогени и появата на мухъл.
Топ трик за справяне с конденза
В този случай можете да се справите с проблема много бързо. Достатъчно е само да използвате две достъпни и евтини средства.
Не изпускай тези оферти:
Става въпрос за етилов алкохол (подходяща за целта е водката) и глицерин. Тези два компонента трябва да се смесят в съотношение 150 ml към 15 ml.
С получената течност избършете добре прозорците. След това остава да обработите повърхността със суха вълнена или памучна кърпа.
В резултат на това върху стъклото се образува влагоустойчив филм, което ще ви помогне да забравите за конденза по прозорците за дълго време.
Не е тайна, че кондензът по прозорците е един от най-ужасните проблеми през късната есен и зимата, когато времето захладнее. За съжаление това е много трудно да бъде контролирано и да се избегне.
Най-неприятното е, че в следствие на влагата, у дома може да се появи мухъл. Чували ли сте за пробиване на дупки в дограмата? Дали това би било наистина разумно решение, елиминиращо проблема с конденза, предстои да разберете от статията днес.
Какво трябва да знаем за появата на конденз и как да го предотвратим Запомнете, че влагата избива на местата, където влажен въздух се допира до студени повърхности. Образуват се капки вода, стичащи се по прозорците, а след това и по стените. Дори да сте избрали да обзаведете дома си с най-скъпите дограми, това не ви гарантира липсата на конденз.
За предпочитане е да се инвестира в троен или двоен стъклопакет, но пак е възможно да се наблюдават капчици вода. Няколко начина за предотвратяване на конденз: • Редовно проветряване на помещенията; Това е най-лесното нещо, което всеки може да прави, ако иска да предотврати конденза.
Ако в помещението се суши пране, проветряването трябва да се случи още на момента. Сутрин и вечер е желателно да се оставят напълно отворени прозорците за 15 минути.
Как да се справите със запотените прозорци през зимата • Качествена външна изолация;
С тези трикове ще забравите за изпотяването на прозорците С тези трикове ще забравите за изпотяването на прозорците Изпотяването на прозорците е изключително неприятно. Въпреки че съвременната дограма е с много по-добри характеристики от дървената.
Външната изолация, макар и скъпа инвестиция, е способна да реши проблема с конденза или поне частично. Благодарение на нея се постига добър баланс между градусите вън и вътре. Тя е много ефективна в този случай. • Дупки в дограмата против конденз.
Много от фирмите предлагат опцията за дупки в дограмата против конденз, но те няма как да решат проблема изцяло. Оказват някакво влияние, но ще продължи да се образуват капчици вода по прозорците.
Дупките в дограмата, най-общо казано, са подходящи за компактни помещения. Самите отвори, които се правят, са сравнително малки и за да има ефект от тях, квадратурата трябва да е възможно най-малка.
Дупките в дограмата против конденз не са решение на проблема, но в съчетание с често проветряване и качествена външна изолация, е много вероятно да се отървете от стичащите се капки вода по прозорците.