За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист, т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров.
По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист на пазара:
„В момента всичко, което е на база събрани данни от годишните им отчети, показва, че няма предприятие, което е монополист“.
„В Закона за електронните съобщения е дадена възможност на предприятията, които са търговски дружества, да променят цената на услугата в зависимост от инфлационния индекс, който се определя от НСИ“, обясни Димитров, след като два от мобилните оператори уведомиха своите клиенти за повишаване цената на услугите си.
Последното увеличение обаче е в различен аспект, подчерта той и уточни, че все още не е излязъл инфлационният индекс за миналата година. По думите му цената на услугите на мобилните оператори е променена с друг модел:
„От едното предприятие заявиха, че променят качеството на услугата – че ще предоставят услуги с по-добри параметри“.
Димитров не може да прецени доколко цените на услугите на дребно са правилни. Според него по тази тема трябва да се проведе широк дебат от администрациите, които имат отношение към въпроса.
„Не е в ръцете на нито една администрация, нито един регулатор еднолично да променя цените“.
Според него цените, които в момента се променят, би трябвало да бъдат обосновани доста по-добре.
Председателят на КРС отбеляза, че жалбите, които получават от началото на годината, са основно заради променените условия на договорите. По думите му има ръст на жалбите заради това, че цените се промениха, както и заради това, че услугите, които се появяват, са непотърсени от немалка част от потребителите.