Пенсиите да се вдигнат по модифицирано швейцарско правило от 1 юли догодина. То да бъде променено така, че да се ползва или само 100% от ръста на осигурителния доход, или 100% от ръста на индексът на потребителските цени според това кое е по-високо.
Това предложение на „Продължаваме промяната“ за промяна в Кодекса за социално подпомагане бе подкрепено от социалната комисия в парламента с 9 гласа „за“, а петима се „въздържаха“. Зад него застанаха и депутатите от ДБ, БСП и „Възраждане“, а от ДПС и ГЕРБ се въздържаха.
Догодина швейцарското правило ще вдигне пенсиите с 12% от 1 юли. Според предварителните разчети ръстът на средния осигурителен доход през следващата година ще е 11,3%, а този на инфлацията – 12,7. Това означава, че по предложението на ПП пенсиите биха се вдигнали с 12,7% от 1 юли. А само разликата от 0,7% ще струва допълнителни 54,7 млн. лв.
Не изпускай тези оферти:
Според тригодишната прогноза през 2024 г. класическото швейцарско правило би вдигнало пенсиите с 8,6 на сто. Докато модифицираният вариант с 10%. За 2025 г. сегашното правило дава около 6,2%, а това на ПП – 9,2%.
Подкрепа обаче не срещнаха предложенията на БСП. Социалистите искат първото пенсиите, отпуснати до 24 декември 2021 г., да се преизчислят с тежестта на стажа от 1,35. Това те си представят да се случи още от 1 януари.
Причината е, че през декември 2021 г. пенсиите бяха преизчислени с по-висока тежест за всяка година осигурителен стаж от 1,35.
В началото на миналия месец пък над 900 хил. пенсии бяха вдигнати с новото модифицирано швейцарско правило, което отчита ръста на осигурителния доход или инфлацията за всяка година, но със стара тежест за стаж. Така се оказа, че пенсии, отпуснати през различни години, отново са с различни коефициенти за осигурителния стаж – от 1 до 1,35.
Предложението ще важи за пенсиите, отпуснати до 24 декември 2021 г., защото от тази дата действа именно коефициент от 1,35 за всяка година.
Не е справедливо хората да имат различен коефициент за стаж от 1 до 1,35. Още при приемането на тази промяна това бе на нашето внимание, но бюджета тогава не ни позволи да го изчистим. Ако сега приложим вдигането това ще доведе до средно увеличение от 12,8%, обясни шефът на социалната комисия и един от вносителите на законопроекта Георги Гьоков.
От 1 юли пък пенсиите да бъдат преизчислени с осигурителния доход за 2021 г., е другото предложение на социалистите. Този вариант също не предлага увеличение за всички.
От „Продължаваме промяната“ обясниха, че няма да подкрепят предложенията на БСП. Основната цел на пенсионната система не е да направим хората богати, обясни Искрен Арабаджиев от ПП.
Той обясни, че предлаганото от БСП преизчисление на пенсиите с актуален осигурителен доход от 2021 г. вече е направено от 1 октомври. Причината да не изравним коефициента на 1,35 не беше, защото е скъпо, а защото не е справедливо, категоричен бе той.
Деница Сачева обясни, че ГЕРБ ще се въздържат от подкрепа, защото трябва да спре порочната практика да се правят „промени на парче“ без да има дългосрочна политика. Тя отправи призив в социалната комисия да се направи широка обществена дискусия и да се чуят мненията на експертите.
Подкрепа не срещна и предложението на ДПС за действителен стаж да се признават и периодите на наборна военна служба и тези на лишаване от свобода за репресираните. „За“ гласуваха 9 от депутатите, а четирима бяха „против“, а 5-ма се въздържаха.
Казармата се признава за осигурителен стаж и по сегашното законодателство – влиза при определяне правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст в масовия случай при трета категория, както и при ранно пенсиониране – с пълен осигурителен стаж, но до 1 г. преди нужната възраст.
Този период обаче не се брои точно в случаите, където стажът не стига. Това е хипотезата, според която при недостатъчен стаж човек може да се пенсионира на възраст 66 г. и 10 м. (за двата пола, като възрастта расте всяка година), ако има минимум 15 години действителен осигурителен стаж. Именно в тези случаи промените на ДПС ще помогнат на хората да получат право на пенсия.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: