Драматична случка се е разиграла в петък на централния плаж в Поморие и само бързата намеса на 20-годишен смелчага е предотвратила удавянето на двама летовници.
Това стана ясно от публикация в социалните мрежи, която бързо набра популярност, видя .
В последните часове все повече хора говорят за героя Веселин Загоров, който е на 20 години.
Ето какво написа Пламен Румпалов във „Фейсбук“, разказвайки за случката в Поморие:
Не изпускай тези оферти:
„Веселин Загоров, на 20 години. Спасител на четвърти пост на централния плаж в Поморие.
Вчера, след работно време решава да остане и поплува. Около 18:30 часа забелязва как двама души започват да се давят.
Самоотвержено, без да губи време, с точни и бързи реакции и действия, Веско спаси два живота. Скромността му е голяма, не пожела дори да бъде сниман, но за доброто трябва да се говори и показва.
Браво Веско, ти си нашия герой и пример за останалите младежи. Бъди здрав и все така сърцат.
Ето какво се случи днес с 18-г. Станимира, извършила истински подвиг на плажа в Бургас
Поздравления и за старши спасителя Калин Чомпов, който за поредна година събра прекрасен екип и наред с утвърдени спасители има и такива млади герои“.
Още новини за морето:
Притеснителна статистика показва голям брой мъртви делфини по Северното Черноморие. От началото на 2022 г. са открити повече от 60 умрели морски бозайници на брега.
Основната причина е човешкият фактор. Оказва се, че морските бозайници са изключително чувствителни на външни влияния, особено на силни звукови вълни под водата.
„Става въпрос за взривове, различни звукове, които изследват дъното за наличие на нефт. В случая знаем, че има военни действия в Украйна. Доста вероятно е от подводни взривове да се достигне такава масова смърт”, обясни пред NOVA доц. Виолин Райков от Института по океанология към БАН.
Оттам засега отхвърлят варианта делфините да са убити умишлено от хората. Съществуват и други фактори, които влияят върху смъртността на морските бозайници.
„Морбили вирусът при тях е доста фатален. Те се заразяват масово и ако имат епизиотия – до 90% от популацията в даден район може да загине”, обясни Райков.
Учените отчитат, че макар и застрашени, на този етап няма опасност за популацията на делфините, но e добре да се съобразяваме повече с морските обитатели.