Цикорията е известна на лечителите отдавна. В миналото тя се използвала за лечение на черния дроб и други храносмилателни проблеми. Приемана е както като лекарство, така и като добавка към храна.
Особено полезна е била при консумация на тежки и мазни ястия, за да стимулира жлъчните сокове и да улесни храносмилането без дискомфорт в стомаха. В настоящето обаче, цикорията е недостатъчно известна като лечебно средство и най-често се използва като съставка за „цикорийно кафе“, което се получава от корена ѝ.
Цикорията, научно известна като Cichorium intybus, е растение със сини цветове, което често расте като диво растение в близост до пътища, дворове и градини, както и на поляни.
Ако решите да е включите в начина си на живот, се препоръчва да се събира от екологично чисти места.
Въпреки че има множество приложения в медицината, цикорията често се използва като добавка към храната. Младите пролетни листа на растението, подобно на други зеленчуци, могат да се добавят към салати или да се консумират самостоятелно, а печеният и нарязан корен на цикорията се използва за приготвяне на „цикорийно кафе“ в Европа и САЩ.
Цикорийното кафе се смесва обикновено с кафе, за да допълни вкуса и аромата му, но се съобщава, че съдържа вещества като лактуцин и лактуопикрин, които придават на цикорията леко горчив вкус и може да действат седативно на централната нервна система, в противоположност на действието на кофеина.
Цикорията се счита за лек слабител и се използва за стимулиране на отделянето на жлъчката. Тя също така се използва за облекчаване на болка в ставите и ревматични заболявания чрез действието си като лек диуретик, който увеличава извеждането на течности от организма.
Листата на цикорията се използват и за външно лечение на кожни възпаления и отоци. Вътрешно, тя се прилага при ускорено сърдечно дейност, жълтеница, проблеми с далака, камъни в жлъчката, гастрит и други храносмилателни нарушения, пневмония и болки в костите.
У дома можем да я приготвим по следните начини:
ЧАЙ: Една чайна лъжичка сух корен или билка се запарва в половин чаша вода и след това се прецежда. Приемат се 200 до 350 мл от този чай дневно при жълтеница, храносмилателни проблеми, камъни в жлъчката или гастрит.
КАТО ХРАНА: Сокът от стъблото на цикорията се изстисква в количеството на една чайна лъжичка и се пие с мляко или вода, три пъти на ден. Прясната билка (младите зелени листа) може да се консумира като салата или гарнитура, пишат от зажената.бг.
Вижте тези специални оферти и няма да съжалявате: