Кадър Фейсбук
Появата на руския посланик зад гърба на Радев предизвика лавина от коментари в мрежата и се прие като явен знак.
Руският посланик у нас Елеонора Митрофанова беше забелязана плътно зад гърба на президента Румен Радев по време на честването по случай Съединението на България в Пловдив, предаде OFFnews.bg.
Освен Радев на тържествената заря по случай празника присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, президентът на България от 1997-2002 г. Петър Стоянов, главният прокурор Иван Гешев, пловдивският митрополит Николай, министри, евродепутати, представители на държавната и местната власт, на политически партии, на дипломатически мисии у нас, обществени организации.
Не изпускай тези оферти:
„Този дързък, но премислен акт на нашите предци е пример за историческа отговорност и творчество, защото дейците на Съединението творяха история. (…) Съединението е важен етап, но истинският ключ към успеха винаги е бил и ще бъде в единението“, заяви по време на речта си Румен Радев.
В словото си Радев не споменава противопостовянето на Русия на Съединението на България, заради което е инспирирано Сръбското нахлуване в България, а след това е извършен и проруски преврат, който детронира Княз Александър Батенберг.
„Не одобрявам действията на българите. Те нас не ни послушаха, действаха тихомълком, съвети не искаха, нека сега сами да си сърбат попарата, която забъркаха“.
Това пише император Александър III до началника на руския Генерален щаб генерал Обручев само шест дни след обявяването на обединението между Княжество България и Източна Румелия.
Към момента България е обявена едностранно за неприятелска страна от Русия.
Още политика:
Служебният министър на правосъдието с коментар по актуални теми
Главните прокурори у нас участват в политическия дебат, тъй като, чрез разширено тълкуване на Конституцията, те успяват да държат под контрол цялата изпълнителна власт. Това ще продължи да бъде така, ако не се постави рамка, което може да направи само Конституционния съд. Това заяви в ефира на „Здравей, България” служебният министър на правосъдието Крум Зарков.
Според него проверките, които се назначават от прокуратурата, трябва да бъдат ограничени само до наказателните преследвания. В противен случай се обезсмисляло съществуването на много независими държавни органи.
Зарков: Приоритетите на Министерството на правосъдието са реалистични и необходими
По-късно през деня пред журналисти обвинител номер 1 Иван Гешев коментира твърденията на Зарков. Според главния прокурор контролът, за който говори служебният министър, „няма как да се случи, защото става дума за две различни правомощия, за различни видове надзор“. „Принципът на разделение на властите предполага и контрол между тях. Това е част от демократичната държава“, каза още Гешев.
В ефира на „Здравей, България“ Зарков заяви още, че целта на служебното правителство е да подготви закони, така че, когато новите депутати седнат зад банките, да започнат да дебатират бързо. Една от идеите е да се създаде нов орган, който да разследва само корупцията по високите етажи на властта. Следващата седмица служебната власт ще излезе с предложение и за това как да се избира въпросният орган.
„Ако той бъде избиран от парламента, това означава, че ще го назначава мнозинството, което пък ще крепи правителството. Това не ми се струва работещ вариант и следващата седмица ще предложим други решения”, каза Зарков.
Той коментира и твърденията на левицата, че президентът Румен Радев се меси в предизборната кампания чрез настоящия кабинет. „Всяко служебно правителство е било подлагано на подобна критика. В случая мога да кажа, че тя е напълно безпочвена”, категоричен бе Зарков.