Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди Италия с последствия, ако се отклони от демократичните принципи, предадоха световните агенции, съобщава БТА.
Това бе възприето като незавоалирана заплаха към партиите в десния консервативен предизборен блок, който се очаква да победи на изборите в Италия в неделя.
По време на изказването си в Принстънския университет Фон Дер Лайен заяви, че ако което и да е демократично правителство изрази желание да работи с ЕК, то двете страни ще работят заедно. „Но ако нещата се насочат в трудна посока, ние имаме средства за действие“, закани се тя и припомни случаите с Полша и Унгария.
Фон дер Лайен се забърка в страшен скандал заради сделка с „Пфайзер“ за 30 млрд. евро
Не изпускай тези оферти:
Десницата в Италия разчете думите на Фон дер Лайен като заплаха и й обеща депутатите й в ЕП да внесат вот на недоверие срещу нея.
„Какво е това, заплаха ли е?“, отвърна в социалната мрежа лидерът на партия „Лига“ Матео Салвини. „Уважение към свободния, демократичен и суверен вот на италианския народ“, допълни той.
„Това беше една долна заплаха. Едно нежелано нахлуване. Тази госпожа представлява всички европейци, заплатата й се плаща от всички нас и това беше отвратителна и арогантна заплаха“, заяви Салвини.
Той каза, че депутатите от партията му в Европейския парламент ще внесат искане за вот на недоверие на Фон дер Лайен.
„В неделя италианците гласуват, а не бюрократите от Брюксел, ако аз бях председател на Европейската комисия, аз щях да бъда по-обезпокоен за енергийните сметки“, каза Салвини.
Говорейки за Италия и споменавайки Унгария и Полша, Фон Дер Лайен очевидно визираше препоръката на ЕК комисия да се суспендира изплащането на Унгария на 7,5 милиарда евро от европейските средства за възстановяване на икономиката след пандемията. ЕК препоръча това заради недостатъчни усилия на Унгария в борбата с корупцията.
ЕК въведе подобни финансови санкции преди две години в отговор на онова, което според нея е равносилно на подкопаване на демокрацията в Полша и Унгария.
Перспективата за италианско правителство начело с Джорджа Мелони тревожи Брюксел, по-специално във връзка с деликатния въпрос за санкциите срещу Москва, но дипломати и експерти не виждат как Рим би рискувал да откаже огромните помощи, обещани от ЕС.
Още политика:
Румен Радев каза, че България няма да признае референдумите, които Русия провежда в в Украйна.
Ето какво президентът на България след проведената консултативна среща при него, която продължи три часа:
„Оше в първите часове на 24 февруари, когато започна войната, свиках консултативна среща с държавното ръководство и тук в тази зала заклеймихме руската агресия срещу Украйна като категорично недопустима. От първия ден призовавам за прекратяване на бойните действия и за мирно уреждане на конфликта със средствата на дипломацията.
За съжаление стремежът към военна победа на всяка цена заглушава призивите за мир и разумът отстъпва на оръжието. Решенията на президента на Руската Федерация за частична мобилизация ще повиши интензитета на бойните действия, ще ескалира конфликта и заплахата за сигурността с трудно предвидими последици.
Недопустимо е три десетилетия след края на студената война отново да се разиграва ядрена така. Там, където падат снаряди, се правят референдуми и България няма да ги признае.“
Няма пряка военна заплаха за България и ние работим усилено за нашата национална сигурност съвместно с НАТО. Това каза Румен Радев след консултативната среща при него,.
Радев посочи също кои са приоритетите пред бъдещото стабилно правителство, което България задължително трябва да има. Сред тях са цените на горивата и борбата с мигрантите, инфлацията и корупцията.