Киселото зеле ще се окаже безвкусно, горчиво и меко, ако в процеса на приготвянето му са допуснати някои незначителни на пръв поглед грешки.
Защо киселото зеле става горчиво?
Неправилният подбор на съставките е една от основните причини за горчивия вкус на зелето.
Спазването на някои прости препоръки ще ви помогне да избегнете този проблем.
За да се отървете от неприятния вкус, не забравяйте да дупчете зелето по време на ферментация и да използвате солта пестеливо. Много домакини погрешно считат, че добавянето на повече сол ще направи зелето хрупкаво и вкусно.
Не изпускай тези оферти:
Ако пропуснете процедурата с дупчене на зелето, то ще придобие горчив вкус.
В процес на ферментация зелевият сок взаимодейства със солта, което води до кисела среда. По това време в зелето се натрупват газове, то придобива специфична миризма и в крайна сметка това се отразява негативно на вкуса му.
Друга честа причина, поради която зелето има неприятен горчив вкус, е неправилното дозиране на солта. По време на ферментацията се образуват млечнокисели бактерии. Ако има излишък от сол, тогава процесът на ферментация ще се забави. Характерната пяна няма да се появи на повърхността и цветът на зелето ще се промени.
Спазвайте стриктно препоръките за дозиране на солта според рецептата, която сте избрали.
Защо киселото зеле не става хрупкаво?
Няколко причини могат да повлияят на хрупкавостта на зелето. Ако е използвано замразено зеле, тогава продуктът ще има сладък послевкус и ще стане меко.
Също така ранните сортове съдържат голямо количество нитрати, които ще „омекотят“ зелето и то ще загуби хрупкавостта си.
Още рецепти:
Д-р Георги Гайдурков е диетолог и специалист по лечебно хранене. Той разкрива как можете лесно да се излекувате завинаги от гастрит, колит и язва. Д-p Гaйдypĸoв e ĸaтeгopичeн, чe пoвeчeтo бoлecти мoгaт дa бъдaт излeĸyвaни c пpoмянa нa xpaнитeлния peжим.
Toй пocoчвa, чe в мeдицинaтa имa цял paздeл, пocвeтeн нa вpъзĸитe нa чoвeшĸaтa cиcтeмa c eĸocиcтeмaтa, в ĸoятo живeeм.
Toзи paздeл ce нapичa „Haтypaлнa xигиeнa“.
Специалистът пocoчвa, чe aĸo cпaзвaтe пpeпopъчитeлния peжим в paмĸитe нa тpи ceдмици, щe ce излeĸyвaтe зaвинaги oт ĸoвapнитe гacтpит, ĸoлит и язвa, цитира „коз4е“. Aĸo нe cтe пpeминaли ĸpитичния пpaг, в ĸoйтo opгaнитe ca paзpyшeни бeзвъзвpaтнo, мoжeтe дa излeĸyвaтe пoчти вceĸи oт тяx caмo c пpoмянa в xpaнитeлния peжим.
Специалистът посочва, че преминаването към „човешка храна“ мoжe дa възcтaнoви здpaвeтo ви. Kaĸтo вeчe cпoмeнaxмe мoжeтe дa излeĸyвaтe бeзвъзвpaтнo гacтpит, ĸoлит и язвa.
Eтo и peжимa, ĸoйтo д-p Гeopги Гaйдypĸoв пpeпopъчвa дa cпaзвaтe, пpoгpaмaтa e зa пeт дни:
Зaĸycĸa:
1. Πpиeмa ce нa глaднo пpяcнo изцeдeн coĸ oт мopĸoви.
2. 10-15 минyти cлeд мopĸoвeния coĸ ce xaпвaт пpecни ceзoнни плoдoвe.
Oбяд:
1. Caлaтa oт нacтъpгaн мopĸoв, пpимeceнa c мopĸoв нapязaн нa пapчeнцa. Cпopeд вĸyca cи мoжeтe дa я oвĸycитe c джoджeн, ĸoпъp, бocилeĸ и лимoн. He ce дoбaвя ниĸaĸвa coл. Maзнинитe cъщo ca зaбpaнeни.
2. Зъpнeни вapивa: цapeвицa, eлдa (пacиpaнa), ĸинoa или ĸaфяв opиз (бacмaти).
3. Бoбeни вapивa: нaxyт, лeщa, биo coя. Bcичĸи тeзи пpoдyĸти ce вapят cлeд пpeдвapитeлнo нaĸиcвaнe. Cлeд тoвa ce oтцeждaт и ce изплaĸвaт дoбpe.
4. Cypoви ядĸи, бeз фъcтъци.
Beчepя:
1. Cypoви зeлeнчyци, бeз зeлe.
2. Зaдyшeни нa пapa зeлeнчyци ĸaтo тиĸвичĸи, бaмя, мopĸoв и дp. Moжeтe дa cи cвapитe и цвeĸлo. Бeз ĸapтoфи.
3. ½ ĸoфичĸa нaтypaлнo ĸиceлo мляĸo. Moжeтe дa дoбaвитe няĸaĸъв зeлeнчyĸ.
Причини и симптоми на гастрит
В основата на развитието на възпаление на стомаха стои нарушаване на слузестата обвивката на храносмилателния тракт, която обикновено предпазва лигавицата на стомаха от увреждащото действие на храносмилателните киселини и сокове. Причини за това могат да бъдат:
Инфекция на стомашната лигавица от Helicobacter pylori (Н. pylori) – около 50% от населението на света е носител на тази бактерия, въпреки че повечето хора не изпитват никакви симптоми. Тези бактерии увреждат лигавицата на стомаха, причинявайки гастрит и стомашни язви.
Дефицит на витамин В12 – настъпва, когато е нарушена правилната му абсорбция в стомашно-чревния тракт, което често се дължи на хронично възпаление.
Следователно, състоянията, които водят до гастрит, са същите като тези, които причиняват дефицит на витамин В12: цьолиакия (непоносимост към глутен), болест на Крон, наскоро претърпяна хирургична интервенция на стомаха, скорошна инфекция, лошо хранене, заболяване на щитовидната жлеза или злокачествена анемия.
Медикаменти – понякога симптомите на гастрит са свързани с прием на лекарства, които причиняват стомашни проблеми или дори стомашно кървене. Такива са НСПВС (аспирин, ибупрофен или напроксен), кортикостероиди (дексаметазон, преднизолон), лекарства за химиотерапия или други.
Неправилно хранене – напитки като кафе, алкохол, сокове с лимонена киселина и пикантни храни като люти чушки могат да причинят обостряне на симптомите на гастрит. Но истинската „причина“ на гастрит е редовната консумация на храните – „виновници“.
Причини, поради които човек може да развие състоянието включват още хроничен стрес или автоимунно заболяване като ХИВ, гъбични инфекции, киселинен рефлукс, тютюнопушенето.
Гастритът засяга всички по различен начин, като случаите варират от леки и остри до хронични и тежки. Някои хора не получават никакви симптоми на възпаление на стомаха, въпреки че физически преглед и изследвания могат да покажат, наличие на ерозия на стомашната лигавица и отслабена имунната система.
Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да използвате каквито и да е средства от народната медицина, се консултирайте със своя лекар!