Киви бихте могли да отглеждате успешно и в дома си!
Плодовете на сочното киви са изумрудено зелени на цвят и притежават много полезни свойства. Югоизточна България предлага идеални условия за отглеждането му.
На някои места по света този плод е наричан „Храна на боговете”.
Той е незаменим в случаи на повишено кръвно налягане и болести на сърцето. Плодовете му съдържат редица витамини и спомагат за отслабване, а само два плода от кивито, хапнати след препиване, са достатъчни да ни спасят от досадния махмурлук. Освен това узрялото киви снижава риска от образуване на тромби и редуцира вредните мастни киселини в кръвта, което го превръща в полезна алтернатива на аспирина.
Не изпускай тези оферти:
Предварителна подготовка
В действителност, това въобще не е сложно. Изберете най-зрелия плод киви от най-близкия магазин. То е нужно да е меко, гладко и без увреждания и наранявания. Има няколко популярни сорта киви, но не всеки един от тях е в състояние да израсне и да се развие до възрастно растение в домашни условия.
Кивито обича много светлина и топлина, така че за неговото засаждане и отглеждане е нужно да отделите място на перваза на слънчев прозорец, където няма течение.
Най-доброто време за засаждане е от март до май. Измийте плодовете и ги разрежете на няколко части. Внимателно отделете меката вътрешна част и я направете на каша. Получената каша поставете в чаша с топла вода, разбъркайте и оставете да престои за малко.
След това промийте добре, за да може да се премахне меката част и да останат единствено семенцата, които ще плуват на повърхността. Поставете семената върху кърпа или хартиена салфетка, за да се подсушат.
След 2-4 часа завийте семената в памук или кърпа и ги поставете в купа. Добавете малко гореща вода, която да попие в материала, но да не се излива при накланяне на съда. Покрийте отгоре купата с кърпа и я поставете на топло и слънчево място. Вечер е добре леко да се открива или дори да се премахва изцяло кърпата. Сутринта долейте отново нужното количество вода. След 7-10 дни, семената на кивито е необходимо да покълнат.
Изберете подходяща за растението саксия и посипете на дъното й натрошена керемида. По-добре е да се вземе готова почвена смес, предназначена за тропически пълзящи растения .
Подръжте саксията с почвената смес на водна баня в продължение на два часа. В дупки с дълбочина 5-10 мм поставяйте по 2-3 семена. Леко ги покрийте с почва, полейте ги с вода със стайна температура и плътно ги покрийте с кърпа.
Поставете саксията на топло и слънчево място. След 3-6 дни ще се появят първите издънки. От неперспективните и ненужни растения е по-добре да се отървете още на този етап.
Поливайте умерено. През зимата растежа на киви се забавя и е достатъчно да се полива 2-3 пъти месечно. По време на вегетация (пролетта и лятото) растенията се нуждаят от повече влага, така че е необходимо да се полива по-често – 2 пъти седмично. Освен това през лятото, когато е горещо, кивито трябва да се пръска с вода.
Киви бихте могли да отглеждате успешно и в дома си!
Редовно разреждайте растенията, така че те да не си пречат взаимно. В ранните етапи, те може просто да се изскубват от почвата. Малко по-късно, това няма да може да става, тъй като кореновата система на кивито се развива достатъчно бързо.
Най-правилния вариант е ненужните израстъци да се подрязват. Когато растенията достигнат височина 10-12 см, трябва да се пресадят в отделни саксии. Ако не го направите, тяхното развитие ще се забави. При благоприятни условия, кивито отгледано от семена започва да цъфти и да дава плодове през третата или четвъртата година.
Опитайте сами този метод на отглеждане на киви и това тропическо растение, ще ви радва всеки ден. А няколко години по-късно дори ще можете да се насладите на неговите плодове!