Япония предлага необичайно решение на своя проблем със съществуващите повече къщи, отколкото хора, които да ги обитават. Предложението включва безплатни къщи, но може да звучи като измама. През 2013 година държавата имаше 61 милиона къщи и само 52 милиона домакинства.
Тенденцията само се засилва. Прогнозите показват, че населението на Япония ще намалее от 127 милиона до 88 милиона души до 2065 година. Младите напускат провинциите, за да работят в големите градове, според chr.bg. Резултатът е нарастващ брой празни къщи, наричани „акия“. Предвижда се, че до 2040 година почти 900 града и села в Япония няма да съществуват повече.
Едно от тези населени места е Окутама, където раздаването на безплатни къщи е част от стремежа към оцеляване. Градът се намира на 2 часа с влак от оживения неонов център на Токио. През 1960-те години той е бил дом на около 13 000 души и разполагал с добре развита дървообработваща индустрия. С намаляващото търсене на дървен материал и напускането на младите хора, населението в града днес е около 5200 души.
Държавата предоставя субсидии и за ремонта на къщите.
За да се възползвате от безплатна къща, трябва да сте под 40 години или да сте двойка с дете под 18 години, като единият от вас трябва да е под 50 години. Сключването на договор, че ще се установите в града за постоянно и ще инвестирате във вашия дом, също е необходимо.
Наемът за къщата е символичен (около 500-600 лева). Ако живеете в нея за около 20 години, тя автоматично става ваша. Ако постоянното жителство не ви устройва, можете директно да купите „акия“ за символична сума.
В Окутама има общо 3000 дома, от които 400 са на разположение.
Половината от тях са пригодни за живеене, докато другата половина или са твърде стари, или се намират на места с риск от свлачища. Правителството прие закон, който налага санкции на хората, които оставят къщите си празни, за да ги насърчи да ги съборят или реновират.
Засега, властите успяват да намерят желаещи да се заселят в 9 от къщите. Тези хора идват от места като Ню Йорк и Китай – системата не е валидна само за японски граждани. Въпреки това, самата къща не е достатъчна за семейство, за да премести.
Освен безплатната къща, мястото трябва да предлага икономически възможности – работни места за местните японци и начини за интеграция на чужденци с местната общност.
Град Камияма в южна Япония успява да привлече повече хора, отколкото изгуби през 2011 година. IT компании отвориха офиси там, за да предложат алтернатива на градския хаос.