Мика Зайкова се появи по телевизията и ни зареди с поредната доза от своята мъдрост. Тя заяви, че истината се плаща скъпо.
„Затова ние не сме там (в парламента, б. р.), защото имаме лошия навик да говорим истината“.
Тя обяви, че ако са искали да са в НС, много лесно щяха да си стоят в коалиция, да си правят разбирателство с разни хора. Вместо да се купува евтин газ, щеше да се купува скъп и „да си делкаме парите, ама не го правихме. Тук през цялото време има руски газ, но много по-скъп“.
Тя коментира, че инфлацията в България е особена и може да се излекува с инвестиции. Проблемът на България е, че технологията и техниката в България е на ниво 50-те години на 20 век. У нас 92% от бизнеса е съставен от малки и средни компании.
Не изпускай тези оферти:
Мика Зайкова заяви още, че сме похарчили 825 млн. лв. за капиталови разходи тази година.
„Може да ми се обидят младите господа от „Продължаваме промяната“, ама те не знаят какво е държава, а искат да я управляват. Извинявайте, ама така не се управляват финанси и държава като България, която се нуждае от инвестиции. За първото полугодие ние имаме минус 532 милиона евро чужди инвестиции“, каза тя.
Тя се обяви за ръст на минималната заплата, защото при 8% покачване на нея, имаме 18% инфлация. Другото, което каза е, че очаква сериозна рецесия в Европа.
Разказа за Италия, която на практика е фалирала държава, която не може да си продаде вътрешен дълг. В 11 държави, сред които и Германия, има ръст на дълга над 60%, при някои дори над 100%. Ние сме добре, с 29.2%, но тя очаква доста бързо да тръгнем към 40%.
Има нужда от ръст на минималната заплата, защото той в момента е 8%, а инфлацията е 18%, подчерта Зайкова. Според нея се задава сериозна рецесия в Европа:
„Когато ти обещаваш пари на майките, на пенсионерите, на бедните и когато бъркаш социалното подпомагане с пенсионната система, нещата се разбъркват“, коментира тя.
Според нея, ако се попита служебният финансов министър Росица Велкова какво е състоянието на бюджета, отговорът ще е, че пари няма. И това на фона, че в България за последното тримесечие имаме 24% ръст в цената на храната и с 40% на водата.
„Планът за възстановяване ще ни донесе 13 млрд. евро не знам кога. Ако ние сега не направим правителство и не приемем тия 22 закона, няма да видим и един цент. Друго, което удобно се премълчава е, че от 2023 г. няма да има регулирани цени, тоест, аз и вие вкъщи ще плащаме тока колкото струва, а не колкото ни е казал КЕВР“.
Инфлацията се лекува с инвестиции. Инфлационният данък вече не е в полза на бюджета, защото се разтваря ножицата между начислени и платени данъци.
Ако през първото тримесечие беше 210 млн., а през второто ще е над 600. През третото върви към милиард. На книга има пари, ама де факто ги няма. В момента достигнатата доходност е най-висока – 4,8%. Това коментира Мика Зайкова, кандидат-депутат от „Има такъв народ“ и икономист.
„67% от стокообмена ни е с Германия, а тяхната икономика е в много лошо състояние. Инфлацията на 20-те години на 21 век не е само монетарен проблем. Не може сама ЕЦБ да се справи с него. Енергийната криза мултиплицира инфлация, която не може да се реши само със съкращаване на потреблението.
Предстоят ни много важни и спешни неща – бюджет 2023, 3-годишна бюджетна прогноза, законите, които да отключат средствата по Плана за възстановяване. Той от своя страна крие подводни мини“, смята Зайкова. И допълни, че при големия бюджетен дефицит се отдалечаваме от Еврозоната. Тя призова политиците да мислят за България.
Според икономиста Стоян Панчев има икономически хаос в цяла Европа. „Почти фалираха пенсионните фондове във Великобритания, а това заразява финансовата система. До половин година ще се върнем към ситуацията през 2008 г.
Дълговете и инфлацията са повече от тогава, коктейлът от проблеми в Европа ще дойде и у нас. В последните 2-3 години бюджетът харчеше доста, базирайки се на хубавата инфлация. Тя е като пиенето, а вече влизаме във фазата на махмурлука“, обясни той в ефира на Нова. И разкри, че Италия е във фактически фалит.
По думите му колкото повече се върви към рецесия, по-малко ще са приходите в бюджета. „Това ще доведе до по-голям дълг или до намаляване на разходите. Хубаво е, че се отдалечаваме от Еврозоната, тъй като това би вдигнало още инфлацията у нас“, отбеляза Панчев, цитиран от „Стандарт“.