През зимата хората ползват средно по 800 киловат часа месечно, а през лятото – 300 киловат часа ток. Всичко над тези стойности ще бъде по цена на свободния пазар. Изчисленията на енергийните администратори представи на брифинг във ведомството си енергийният министър Росен Христов.
Данните, които са ни дали, показват, че се покриват над 90% от използваното от потребителите”, каза Христов и обясни, че в тези изчисления има резерв, за да обхване всички домакинства. Сега действащите цени остават до тези нива на потребления.
„Идеята ни е потребителите да имат възможно най-еднакви сметки за ток, парно и природен газ. В момента правим изчисления, за да видим дали има разлика. Когато това не е възможно, ще направим корекция, за да кажем – 100 киловат часа ток се равнява на определено количество газ за отопление на дадено жилище”. Това обяви на брифинг в енергийното ведомство.
Прехвъляне на диференциран пазар е възможно, след като има дефиниция за енергийна бедност, уточни той. „Идеята е да защитим тези, които имат нужда от защита. Смятаме да отложим либерализацията на пазара на енергийните потребители възможно най-дълго – до 2024 г.”, каза още енергийният министър.
Не изпускай тези оферти:
„Има потребители, които не могат да си позволят пазарните цени на тока. Гледаме да ги защитим, но бюджетът не го позволява това нещо”, каза Христов.
Той поясни, че Регламент за справяне с високите цени на енергията е приет в Брюксел на 6 октомври. „ Имахме и заседание на Кризисния щаб, след което в Министерството на енергетиката имаше среща с всички заинтересовани страни… Постигнахме балансирано решение – всички си тръгнаха еднакво недоволни от срещата”, обясни с усмивка Росен Христов.
Той поясни, че отоплението на дърва, въглища и пелети не се води към Министерството на енергетиката, а е към Земеделското министерство.
Fще:
Пазарът не можа да реагира своевременно, наложи се намеса на ЕК и държавата, за да вкараме коректив, което ще действа от 1 декември до 30 юни сл. г. По този начин оптимизираме печалбите в сектор енергетика. Това каза на брифинг служебният министър на енергетиката Росен Христов.
„Както вече обявихме, една от основните инициативи е еднаква да е цената на битовия потребител за отоплението на газ, парно и ток. Така ще избегнем хората да преминават от един начин за отопление към друг, което води до много разходи. Важно е битовите потребители да са защитени и с еднакви условия“, каза той и уточни, че се стремят уеднаквяване на сметките.
На въпрос въпрос от медии относно конкретни цени, той отговори, че се довършват анализи, точните цифри се уточняват и другата седмица се очаква да се предоставят всички детайли относно тази част от компенсациите.
По повод мерките за бизнеса, той уточни: „Вкарахме принцип на прозрачност, спазваме изискванията на европейската директива да постигнем целите за енергоспестяване. Компенсациите следващата седмица ще включват диверсифициран подход. По-големи компенсации ще получат фирмите, инвестирали във възобновяеми източници за електроенергия“.
Друга важна тема според министъра е диверсификацията на гориво за АЕЦ „Козлодуй“: „Работим по оттеглянето на зависимостта от гориво от Русия. Предходното правителство беше приело решение на МС, с което се ограничаваше този процес, като беше забранено участието в търга на компании, които имат елемент от руска технология в своя процес. Така се елиминираха няколко европейски компании. Буквално нямаше от кого да си снабдим гориво. Отменяйки това решение, си отваряме поле за разговори с няколко чуждестранни компании.“