Неизвестен златен обект, приличащ на яйце, е открит на океанското дъно край тихоокеанското крайбрежие на Аляска, а американските учени не знаят почти нищо за него.
Блестящият златен предмет е с диаметър над 10 см и има малка пукнатина в основата си. Гладкият обект с дупка в центъра е открит на дълбочина около 3300 м от морски изследователи от Националната океанска и атмосферна администрация в САЩ (NOAA) по време на мисия за картографиране на неизследвани дълбоководни местообитания край Аляска. Мистериозният предмет се е намирал върху скала и е локализиран с помощта на дистанционно управлявана машина.
„Докато камерите се приближиха, учените се чудеха дали може да е мъртва гъба, корал или яйчена черупка“, се казва в съобщение на NOAA.
Оттогава насам находката е наричана „златна топка“ или „златно яйце“.
Обектът вече е изваден от океанското дъно и се изследва в лаборатория. Междувременно в социалните мрежи се появиха редица конспирации за неговия произход, включително, че това може да е яйце от извънземни. Други се шегуват, че това е хищник или че им напомня на шоколадово яйце.
Учените са особено заинтригувани от находката, тъй като все още не могат да разберат какво всъщност е тя. Част от предположенията им е, че това може да е излюпено яйце или морска гъба.
„Успяхме да намерим „златната топка“ и да я пренесем на кораба, но все още не можем да я идентифицираме“, казват от NOAA.
От Националната агенция не могат да кажат на този етап дали тя принадлежи към напълно неизвестен вид или е непознат етап от живота на съществуващ друг вид. Единственото сигурно е, че находката е с „биологичен произход“, казва координаторът в NOAA Сам Кандио. По думите му, това откритие показва „колко малко знаем за собствената си планета и колко още имаме да научим за нашия океан“.
От американската организация признават, че находката е „поразила въображението на много наблюдатели“, като в официалния им акаунт за изследвания те дори призовават обществеността да изпрати своите предположения.
Професорът по изследване на океаните Джон Копли разказва пред „The Washington Post“, че подобни открития са особени интересни, тъй като дълбоките океански води не са толкова достъпни за изследване, колкото небето и космоса.
„Често откриваме в дълбокия океан неща, които не сме виждали преди или не разпознаваме веднага, защото океанът е огромен и ние изследваме живота в него едва от последните няколко века, за разлика от живота на сушата“, посочва той.