Разработили сме механизъм за енергийни компенсации и за тяхното финансиране в проект на закон за прилагане на европейския регламент за справяне с високите цени на енергията.
Това заяви вицепремиерът по икономическите въпроси и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев на заседание на Кризисния щаб по енергетика. Днес стартира процесът на обществено обсъждане за механизма по прилагане на Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 г.
Проектът е съобразен с нашата национална енергийна система и спецификите на българския пазар.
Не изпускай тези оферти:
С това продължаваме доброто и близко сътрудничество между държава, синдикати и бизнес, в резултат на което постигнахме значително намаление на цената на природния газ, добави вицепремиерът Алексиев.
Предложеният механизъм е временен, както и европейският регламент – предвижда се действието му да продължи до юли 2023 г. Христо Алексиев очерта два акцента в предлаганите промени. Първият е предвидимост на цената на тока, газа и електроенергията за битовите потребители.
Така домакинствата ще имат спокойствието, че ще могат да си позволят осветление и отопление и няма да им се налага да сменят вида отопление в средата на отоплителния сезон, посочи вицепремиерът.
Той подчерта, че се запазва действието на регулирания пазар на електроенергия за битовите потребители.
Механизмът ще се финансира чрез солидарни вноски от всички производители на електроенергия. Ще бъдат облагани свръх печалбите на производителите и със средствата, които постъпват, ще се изплащат компенсации на тези, които се нуждаят от тях.
Потребителите на ток, газ и парно, които имат обществени функции – училища, детски градини и ясли, социални домове и др., ще намерят подкрепа, за да продължа спокойно да изпълняват функциите си, увери Христо Алексиев.
Представителите на браншовите организации посочиха, че приемането на такъв закон е неизбежно и необходимо, но в рамките на дискусиите трябва да се помисли за детайлите на предлагания механизъм, така че той да се прилага лесно и прозрачно.
Бизнесът приветства прозрачността при разговорите с държавата за доставките на природен газ, което доведе до значително намаляване на цената на синьото гориво.
Те изразиха увереност, че и по въпроса за механизма за енергийни компенсации, сътрудничеството между държава, бизнес и синдикати, ще доведе до ползи за участниците на пазара и потребителите.
Още за цената на тока:
Плащат ток като фирми
Одобрени са проекти за 406 млн. лв.
Общините настояват за 21% ръст на бюджетите си, за да бъде покрит темпът на инфлацията. Това обяви изпълнителният директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ) Силвия Георгиева. Тя уточни, че очакват да бъдат поканени на преговори в Министерството на финансите по темата.
“Това, което ни тревожи преди зимата и за което не сме сигурни, че ще ни стигнат наличните средства, са разходите за електроенергия и за природен газ.
Много неизвестни стоят пред нас”, подчерта шефката на НСОРБ и се оплака от липсата на информация какво ще стане след 1 януари 2023 г., тъй като компенсационната програма за цените на тока приключва.
Георгиева попита ще се разбере ли, че общините не са индустриални предприятия. “Имаме готови предложения за промени в Закона за енергетиката, още от зимата на тази година, които да диференцират небитовите публични клиенти от небитовите индустриални клиенти”, отбеляза тя.
Неотдавна Министерството на регионалното развитие и благоустройството публикува списък на общините, които ще получат 406 374 769 лв. за инвестиционни проекти през 2022 г.
В списъка са включени 234 обекта, от които 105 са за ВиК инфраструктура и за които са предвидени 126 566 331 лв. Още 94 проекта предвиждат ремонт на общински пътища за 233 774 463 лв., а 35 обекта са за улична мрежа и за които се отделят 46 033 975 лв. от държавния бюджет.