Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Официалните данни, които се публикуват от Националния статистически институт, показват, че износът и брутният вътрешен продукт на страната се увеличават. Не малка част от ръста на БВП е в резултат на нарасналата инфлация и не малка част от по-високите доходи се редуцират от нарасналите цени. Няма как при това положение да твърдим, че благосъстоянието на българските граждани се е повишило. Това каза в интервю икономическият експерт на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова.
На национално ниво не е прието предложението минималната работна заплата да стане 850 лева и засега остава 780 лв. Синдикатите обаче продължават да правят усилия по предприятия, за да се увеличи на места заплащането и поне отчасти да се компенсират нарасналите цени.
Усещането за инфлация се различава от числата на НСИ, защото официалната статистика отчита средната инфлация, която не е еднаква за всеки. Най-сериозно отражение има при по-нискодоходните групи, чиято по-голяма част от доходите отива за храна и за тях инфлацията е значително по-висока от 16%, коментира тя.
Според синдикатите, за ограничаване ръста на инфлацията е трябвало да се предприемат много по-сериозни мерки, включително да се прибегне до налагане на таван на цените на определени стоки в краткосрочен план и за кратко време.
„Трябва обаче и промяна на законодателството. Чуваме различни политически партии и кандидати за властта как обясняват, че регулаторите трябва да си свършат работата. Те могат да си свършат работата и си я вършат, но в рамките на правомощията си, които имат и в рамките на законите, които действат.
Когато в закона не пише, че 100% надценка е незаконна, какво да направи служителят от Комисията за защита на потребителите, така че да санкционира въпросната верига и тези практики да бъдат прекратени? Очевидно е, че няма какво да се случи. Именно за това те единствено регистрират разликата на цената на рафт и цената на каса. Спирайки тези практики, по никакъв начин не се борим със спекулата, която е навсякъде и която води до масово повишаване на цените“ – обясни икономистката.
Григорова смята, че държавата е трябвало да даде повече възможност на държавни фирми да участват на пазара и посочи като пример „Ел Би Булгарикум“, която драстично намали цените и кашкавалът стана 16 лв., докато масово в стандартните магазини цената е 25-30 лева. Уволнението на директора на държавната компания е заради това, че е посегнал на интересите на търговските вериги.
„Не е редно всеки един производител да плаща такса за поддържането на електронна система за проследяване наличностите в складовете, защото това е присъща дейност и разходи на въпросната търговска верига, както за чистачката, за касиерката, на хората, които редят рафтовете. Тези разходи компанията, търговската верига, трябва да си ги покрива с печалбата, която формира. За съжаление тя ги прехвърля върху производителите и оттам насетне източва както българския производител, така и българския потребител за съжаление“ – каза тя.
Припомни, че двата национално представени синдиката се противопоставиха на правителството да не даде компенсации на бизнеса за високите цени на тока. Причината е осъзнаването, че голяма част от бизнеса ще фалира от безобразно високите цени на енергията.
„Давахме си сметка, че тези средства ще се получат и от компании, които нямат нужда от подпомагане. Още тогава ние от КТ „Подкрепа“, за съжаление сами, настояхме да се предвидят мерки, с които компаниите, които формират печалби, а получават огромни компенсации, да бъдат върнати в бюджета. Това нещо сега се предлага от служебното правителство и чухме бизнесът колко е недоволен. Но не беше недоволен, когато имаше компании, които вземат по 50 милиона лева месечно компенсации и формират невиждани досега печалби“ – коментира Григорова.
Икономистката припомни, че председателят на една от работодателските организации Васил Велев е призовал бизнеса да увеличава заплатите на служителите си, тъй като получава компенсации, но това не се случва. КТ „Подкрепа“ в момента води преговори за сключване на колективни трудови договори на няколко места и работодателите обяснявали в какво тежко състояние се намират и как формират загуби, поради което предлагали 0% увеличение на заплатите.
„Не е нормална ситуация, в която има работодатели, които получават милиони от държавния бюджет, а това са нашите данъци, и същевременно не искат да дадат и 1 лев увеличение на собствените си служители при натрупана инфлация средна 16%, за малката кошница – 22, а на храните достига до 25. Една от тези фирми е голяма компания с обекти по българските летища“ – категорична е Ваня Григорова.
Цялото интервю гледайте в прикаченото видео!
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: