Средната пенсия ще се вдигне до 792 лв., а минималната скача с 56 лева. Това предвижда бюджетът за догодина. Новите цифри ще обсъжда днес Надзорният съвет на Националния осигурителен институт.
Той ще разглежда увеличи минималната пенсия от 1 юли 2023 година.
В проектобюджета, изготвен от служебния кабинет, се предвижда тя да стане 523 лева – с 56 лева повече. А за максималната пенсия предложението е през цялата следваща година таванът да остане замразен на 3400 лв.
Предлага се още и всички пенсии да бъдат вдигнати с 12% по швейцарското правило. Така средната пенсия у нас ще стане 792 лева и 51 стотинки.
Не изпускай тези оферти:
Таванът на пенсиите остава 3400 лева догодина. Минималната пенсия ще бъде 467 лева от 1-и януари до 30-и юни, а от 1-и юли 2023-а година става 523,04 лева – това предвижда проектобюджетът на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Той ще бъде обсъден утре на заседание на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, научи „Хоризонт“.
Проектът предвижда отпуснатите до 31-и декември 2022-ра година пенсии да бъдат повишени от 1-и юли догодина с 12 процента по така нареченото швейцарско правило.
Предвижда се средната пенсия догодина да достигне 792 лв. и 51 ст.
Според проекта, разходите за пенсии за 2023 г. ще надхвърлят 19 милиарда лева, което е с близо 4 милиарда повече в сравнение с настоящата година, и ще бъде около 11,1% от прогнозния БВП.
Проектобюджетът на ДОО за догодина предвижда 710 лв. минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се и за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители. Максималният осигурителен доход ще бъде 3 400 лв.
Дневният минимален размер на обезщетението за безработица, както и максималният му размер, се запазват съответно на 18 и 85,71 лева. Обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2-годишна възраст ще бъде 710 лв.
Мнение на икономист:
България има голям проблем, който не е във високия дефицит или в дълга. Проблемът е че няма кой да купи този дълг, за да може да рефинансираме. Това каза икономическият анализатор Мика Зайкова в предаването „Денят започва“ по БНТ.
Ако някой иска да го купи ще бъде при висока доходност. Този проблем трябва да бъде решен бързо, а това става със стабилизация на икономиката и политиката, каза още тя.
Очакваме 2 млрд. 600 хиляди лева от Плана за възстановяване. От тях ще се плащат текущи разходи. Над 1 млрд. лв. ще отидат за пенсиите. Хубаво е да има високи пенсии, но трябва да имаш пари, с които да ги платиш. Ръста на БВП пада стремглаво, посочи Зайкова.
По думите и трябва има ново правителство, което да направи бюджет и да поеме отговорността.
ГЕРБ притеснени, че държавният дълг ще нарасне до 40% от БВП до края на 2025 г.
Прехвърлянето на бюджет 2022 не е за цялата година, а до съставянето на ново правителство, смята още Зайкова.
Според нея данъчната политика е последното нещо, което трябва да се пипа.
Адекватното управление на държавата е да се осъзнаят рисковете и да се води политика, която да минимализира рисковете. Това отбеляза икономистът Георги Велчев.
По думите замразяване на разходите за пенсии и минимална заплата е най-адекватното решение.