Цените на плодовете и зеленчуците в Дупница не са значително променени в сравнение с миналата година по това време, съобщава struma.bg. Леко завишено е гроздето, като търговците го отдават на това, че различните сортове са докарани от по-далечни дестинации като Свиленград, вместо по-близките Петрич и Сандански.
В сряда кооперативният пазар в Дупница, пъстър и многоцветен, бе събрал изобилие от плодове и зеленчуци, които са плод на усилията на трудолюбиви стопани. На обособените сергии, а и на земята, са подредени чушки, тикви, различни сортове зеле, праз лук, домати, патладжани, тиквички и др. В касетки и кошници има различни сортове ябълки, круши, грозде, шипки, глог и билки.
По традиция в съботния пазарен ден множеството от пазаруващи и търговци е по-голямо, но тази сряда броят на търговци и купувачи беше завиден. Идва зима и много хора купуват плодове и зеленчуци, за да приготвят любими за семейството им зимнини.
Сергията на Елка Маврова от дупнишкото село Блажиево е пълна. От години тя и съпругът й Йордан са производители на плодове и зеленчуци. Тя беше наредила грижовно плодове и зеленчуци, чиито цени са нормални. Предлага домати по 2,50 и 3 лева, чушките вървят на същите цени, зелето – 1,50 лв. за килограм, а праз лукът – 1,50 лв. Дините продава за 1 лев на килограм, а пъпешите бяха 1,80 лв. За нея годината е добра, въпреки че някои се оплакват от сушата. Не вижда голяма разлика в цените сега и миналата година. Споделя с усмивка, че за нея работата на полето е приятна. Шегува се, че мъжът й често казвал, че ако не е с нея, тя ще остане на нивата и през нощта.
„Вече 25 години почти всеки ден съм на пазара в Дупница. Толкова много обичам нивата и земеделието, че съпругът ми все ми казва: „Ако не съм аз, ти няма да се прибереш от полето цяла нощ. Дори и на тъмно ще работиш“. Цените са същите, както през миналата година по това време. „Дори мога да кажа, че някои от зеленчуците са малко по-евтини. Реколтата е добра, макар че беше голяма суша. Има клиенти, търговията върви и не се оплаквам“, каза с усмивка Елка Маврова.
По-нататък вниманието привлича друга сергия с хубави зеленчуци и плодове. Сашка Тодорова е от сапаревобанското село Ресилово. След трудовата си дейност се захваща с работа на полето, като вече повече от 5 години след пенсионирането продава на пазара в Дупница. Радва се на редовни клиенти, които всяка сряда и събота идват при нея. Подчертава, че полският труд не е лек. Но с много работа и желание всичко се постига. Празът при нея беше по-евтин, както и чушките.
„Работя усилено по градините вече повече от 5 години. Нивите ни са по-нагоре, в близост до Ресиловския манастир. Не мога да кажа, че има някаква промяна в цените. Колкото продавах чушките и доматите миналата година, горе-долу толкова струват и сега. Много е тежка нашата работа. Не се ли трудиш здраво, нищо няма да изкараш и гладът е голям. Ако работиш, все ще се справиш някак си. Обаче е много трудно. Но пенсиите ни са ниски и въпреки мъката трябва да се бориш. Преди да се пенсионирам, съм сменила какви ли не професии. Била съм кранист, вибробетонист, арматурист и какво ли още не. От един тежък труд преминах на друга тежка работа, ама няма друг начин“, сподели Сашка от с. Ресилово.
На пазара в Дупница излагат стоките си не само местни производители, но редовно тук идват и търговци от Санданско и Петричко. Затова на техните сергии вече има и кестени, и нарове, които се раждат в тези райони.
В една по-отдалечена част от пазара вече са обособени палатки и навеси, в които се продават винени сортове грозде. Предлагането е разнообразно. Надписи ориентират купувачите, а за улеснение на гражданите търговците предоставят и услугата за мелене на закупеното грозде срещу 0,05 лв. за килограм.
Гроздето е по-малко от миналата година и затова цената е по-висока. Движи се от 1,60 до 1,90 лева за килограм при различните сортове, споделиха търговци.
„Реколтата от районите на Петрич и Сандански беше доста слаба и затова тази година по-голямата част от гроздето, което продаваме, е от района на Свиленград. Затова и леко сме завишили цените. Но това не спира хората и купувачите със сигурност не са по-малко от миналата есен“, коментираха търговците.
Повечето от купувачите казаха, че предпочитат да пазаруват тук, защото вярват, че стоката е по-екологично чиста от тази в магазините. По-възрастни жени споделиха, че идват понякога и в края на пазарния ден и успяват да си купят по-евтина стока, защото цените падат и търговците бързат да се приберат. Пошегуваха се, че понякога имат късмет и с пазарлък и сладки приказки убеждават продавачите да намалят цените. За повечето купувачи цените на стоките са високи. Справедливо оценяват, че земеделският труд не е лесен, но доходите им не са високи.
„Всяка сряда и събота сме тук и се надяваме да намерим по-изгодно плодове и зеленчуци. Имаме си наши приятелки и сред производителите, и сред прекупвачите. Те редовно ни правят малки отстъпки, защото се познаваме и на всеки пазарен ден сме тук. Взимаме малки пенсии и гледаме да спестим всяка стотинка, която можем. А пък и тук се засичаме с други познати от града и обсъждаме всякакви новини“, казаха две пенсионерки на тръгване от пазара.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: