С анексиите на украински територии руският президент Владимир Путин очевидно вдига залога на войната, променя фокуса й.
Това заяви пред бТВ бившият външен министър от правителството на ОДС Надежда Нейнски.
По думите й, в изявлението на Путин от 30 септември се набелязват няколко важни момента. Първият е, че Русия не смята да отстъпи по никакъв начин анексираните територии.
Вторият е, че Москва иска да преформулира войната – че не Русия е нахлула в Украйна, а че в Украйна Русия воюва срещу целия Запад. „Путин говори за „неоколониализма“ на Запада“, поясни Нейнски. Тя изрази притеснение за намеренията му към България.
Не изпускай тези оферти:
„Първата ми мисъл, когато чух, че отново ще „освобождава“, беше дали няма да „освободи“ и българските територии“, отбеляза тя.
Нейнски коментира, че се очертава ясен фронт не само на Русия със Запада, но и между Русия и света, защото дори и доскорошни нейни съюзници оттеглят подкрепата си – като Индия, например, и някои бивши съветски републики.
Според нея, преформулирането на войната става под натиска на вътрешните събития в Русия, където расте недоволството сред обикновените хора – младите хора вече виждат, че Русия няма бъдеще.
Това е много силен удар срещу Путин, срещу управляващите в Русия, срещу всичко онова, за което Русия заявяваше, че се бори, добави бившият външен министър.
Тя напомни, че ядреният шантаж от страна на Москва не е нещо ново, Русия заплашваше света с ядрени оръжия още по време на Студената война.
„Разликата за България е, че този път сме от страната на демократичния свят“, посочи Нейнски.
Тя заяви, че днешните избори са съдбоносни и изрази надежда, че по-голямата част от българите ще поискат България да остане в свободния демократичен свят.
Още политика:
Изборният ден започна нормално в 7 часа, съобщиха от ЦИК. Секционните комисии се попълват там, където не са се явили всички членове.
Говорителят на Комисията Росица Матева обясни, че преди да влезем в секцията трябва да се информираме от таблата пред нея за номера на партията или коалицията, за която ще гласуваме, както и за номера на избрания от нас кандидат, който ще посочим с преференцията. Така гласуването ще стане по-бързо, предаде БНР.
Вотът ще продължи до 20 часа и ще се проведе в над 12 000 секции у нас. Гласуването може да продължи до 21 часа, ако пред изборното помещение все още има желаещи да гласуват. За 240-те депутатски места в 48-ото НС се борят над 6600 кандидати. На предсрочния вот се явяват 23 партии и 6 коалиции.
Малко над 11 000 са машините за гласуване в страната и в чужбина. При проблем с машината, която техник не може да отстрани, гласуването ще продължи с хартиени бюлетини, но само след разрешение от ЦИК. За да няма съмнения за манипулации, и този път ще се броят 100% от разписките след гласуването.
В секция във Варненския квартал Владиславово машина е дала дефект още вчера при тестовото ѝ включване. При дефектът тя е изписала „Дневникът е подправен“. На този етап не е ясно какво означава това, като от РИК обмислят дали да не сезират прокуратурата, предаде bTV.
Днес с хартиени бюлетини се гласува в около 3000 секции в страната. Право на вот имат навършилите 18 години. Броят на избирателите по избирателни списъци е 6 602 990 души.
Българите зад граница ще гласуват в 755 разкритите секции в чужбина. Най-много са те в Република Турция, в Обединеното кралство, в Германия, Испания и Италия. Сънародниците ни, които не са подали заявление за гласуване в чужбина и не са вписани в избирателен списък на посочено от тях място, гласуват в разкрита секция по техен избор, като предоставят удостоверение по образец, че няма да гласуват на друго място.