Времето носи хубави новини. След неприятния студ от последната седмица, първите дни на астрономическата есен ще ни напомнят за лятото.
В неделя и понеделник, максималните температури може да стигнат от 25 до 30 градуса в някои части на страната, прогнозират синоптиците. Чакат ни и много слънчеви часове.
В следващите дни Балканите ще попаднат под влиянието на топли въздушни маси, които осезаемо ще повишат температурите.
В събота сутринта времето ще запази аромата на настъпилата есен с температури, които в някои традиционно хладни райони в Западна България ще клонят към нулата.
Не изпускай тези оферти:
Ще има условия за мъгли в котловините и покрай водоемите, както и за слани. Денят обаче ще е слънчев над цялата страна, с лека купеста облачност и без валежи. Слабо ще се затопли и дневните стойности на термометрите ще са в интервала от 18 до 23 градуса.
В неделя вече ще усетим настоящото затопляне. И сутринта, и в хода на деня температурите ще са с 2-3 градуса по-високи. Отново ще е слънчево със следобедна облачност, без валежи. В топлата част на денонощието температурите ще са от 20 до 25 градуса. Ще се усещат топли пориви на южен вятър.
И двата почивни дни ще са слънчеви около крайбрежието. Дневните температури ще са до 22-23 градуса в събота и до 24-25 в неделя. Водата е малко над 20 градуса, но само на юг от Бургас.
Вълнението ще е слабо с тенденция да се усилва в неделя по-късно през деня.
По планините почивните дни ще предложат добри условия за туризъм. По високите върхове дневните температури ще са до 5-6 градуса в събота и до около 10 в неделя.
В ниските масиви термометрите ще достигнат почти 20 градуса в последния почивен ден.
Нахлуването на топъл въздух ще продължи с кулминация в понеделник с температури в централните части на Северна България до около 30 градуса.
Вторник и сряда за кратко времето ще се дестабилизира, заради преминаващ студен фронт с валежи и гръмотевици и риск от летни бури.
Температурите ще се понижат леко, но към края на следващата седмица отново ще се възстанови усещането за късно лято. Особено на изток термометрите ще гонят стойности около 30 градуса.
Новина за магнитните бури:
Във вторник беше регистрирано слабо по сила слънчево изригване. Потоците от заредена плазма, изхвърлени в междупланетното пространство, достигнаха Земята на 23 септември и предизвикаха слаба по сила геомагнитна буря от клас G1.
Това сочат данните, но опасността от нова, по-силна магнитна буря нараства, предупреждават синоптиците от Meteo Balkans („Метео Балканс“).
Магнитните бури са разделени на пет категории – G1 „слаба“, G2 „средна“, G3 „силна“, G4 „много силна“ и G5 „изключително силна“.
През изминалите 20 часа, над югоизточния край на нашата звезда, се образуваха двойка големи слънчеви петна.
Силни магнитни бури докарват депресия
Според прогнозите на експерти от Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA), активността на новите слънчеви петна (AR3105-3107) може да предизвика и силна магнитна буря от клас G2 и дори G3.
Прогноза за очаквани магнитни бури
Sep 22 Sep 23 Sep 24
00-03UT 1 4 3
03-06UT 1 5 (G1) 3
06-09UT 1 3 3
09-12UT 1 3 3
12-15UT 3 3 3
15-18UT 3 3 3
18-21UT 4 3 3
21-00UT 4 3 3
Какво може да ни причини магнитната буря?
Обикновено смущенията влияят неблагоприятно на възрастните и на хората със слаб имунитет. Хората, които са чувствителни към тези явления, могат да почувстват отпадналост, главоболие, неразположение, колебание в кръвното налягане и слаба концентрация.
Възможно е да има смущения в комуникациите и навигационните системи и дори проблеми с интернет връзката.
Какво представлява геомагнитната буря и как да се предпазим?
Геомагнитните бури представляват големи и резки смущения в стойностите на Земното магнитно поле, причинени от взаимодействието му със слънчевия вятър. Когато се наблюдава изригване от някоя от активните области на Слънцето, в междупланетното пространство се отделя поток от плазма, който се изстрелва със скорост между 600 и 900 км/сек.
Обикновено около два дни са необходими на този поток да достигне Земята. Заредени частици успяват да проникнат през полярните области и да предизвика образуването на мощни токови системи около екватора и полярните кръгове.
При геомагнитни бури лекарите съветват да се спазва режим на хранене с плодове и зеленчуци, без животински мазнини. Доста помага и пиенето на повече вода. Прекарайте няколко часа навън, но и не прекалявайте с разходките.
Не е препоръчителна консумацията на тежка храна, както и продължително застояване в затворени помещения без чист въздух.