Градският съд на Чанчун (провинция Дзилин, Североизточен Китай) в четвъртък осъди бившия министър на правосъдието, бивш заместник-министър на обществената сигурност на Китай Фу Джънхуа на смърт с две години отсрочка.
Както се посочва в присъдата на инстанцията, той е признат за виновен във вземане на подкупи на обща стойност 117 милиона юана (около 16,5 милиона долара), предава ТАСС, съобщава агенция „Фокус“.
Фу Джънхуа е лишен от политически права, имуществото му ще бъде конфискувано в полза на държавата. След две години условна присъда може да бъде заменена с доживотен затвор без право на обжалване и замяна.
Както установи разследването, Фу Джънхуа, докато е работил на различни държавни и партийни постове от 2005 до 2021 г., е предоставял покровителство на бизнеса, а също така е използвал служебното си положение за лични цели.
Не изпускай тези оферти:
Освен това той беше признат за виновен в укриване на важни доказателства за престъпления, извършени от по-малкия му брат Фу Вейхуа.
Фу Джънхуа се призна за виновен и се разкая, а също така помогна в издирването на незаконно придобито имущество и свидетелства за други престъпления.
Вътрешната партийна проверка по случая започна през октомври 2021 г. Както по-рано беше съобщено от китайските медии, неговият случай беше свързан с разследване срещу друг заместник-министър на обществената сигурност Сун Лиджун, което беше започнато през 2020 г.
По-късно Сун Лиджун се призна за виновен за приемане на подкупи на обща стойност 646 милиона юана (около 95,74 милиона долара).
Още от Китай:
Китай се опитва да не изостря конфликта в Украйна, но смята, че по-нататъшното му удължаване противоречи на интересите на всяка от страните.
Това съобщи в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк китайският външен министър Ван И, като добави, че ситуацията може да бъде разрешена чрез пряк диалог без предварителни условия, съобщи агенция Синхуа.
„Подкрепяме ЕС и водещите европейски страни да продължат активното посредничество и да положат всички усилия за постигане на мир“, каза Ван И в разговор с върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел.
Китайският министър отбелязва негативното влияние на конфликта, което става все по-сериозно. Той нарече основен приоритет „подновяване на диалога без предварителни условия“.
Според него на преговорите страните трябва да обсъдят „основателните си опасения и да предложат възможни варианти за разрешаването им“. Тези усилия трябва да доведат до мир“, убеден е той.
Отдръпването на китайската подкрепа за Русия се забеляза още на срещата на Шанхайската организация за сътрудничество в Самарканд в средата на септември.
След срещата на Путин със Си Дзинпин руският президент за пръв път намекна, че Пекин може да не одобрява нахлуването на Москва в Украйна. Путин каза, че разбира, че Си има „въпроси и опасения“, като също така похвали китайския лидер за неговата „балансирана“ позиция по отношение на войната.
Индийските медии открито критикуват Путин, че е отворил кутията на Пандора с т.нар. частична мобилизация. Мониторингът на БиБиСи отбелязва, че дори в китайските социални мрежи може да се открие критика на решението на Путин.