Горските пожари край гръцкия град Александруполис отнеха живота на още двадесет и шест души, след като вчера беше открито тялото на един загинал, съобщи гръцката телевизия „Скай“.
След първоначалната информация от говорителя на пожарната Янис Артопиос за смъртта на 18 души, за които се смята, че са мигранти, тъй като няма подадени сигнали за изчезнали хора в района, огнената стихия в националния резерват Дадия в района на Лефкими, Североизточна Гърция, отне живота на още осем души. Така броят на откритите днес изпепелени тела на предполагаеми мигранти се увеличи до 26.
Артопиос подчерта, че съобщенията, изпращани от спешния номер 112 за евакуация на районите, се предават и на мобилни телефони от чужди мрежи, които се намират в района.
Телата са открити в две групи, а на място е изпратен екип на полицията за идентификация на загиналите.
Вчера в същия район беше открито тялото на един загинал човек, за когото също се спекулира, че е мигрант.
Претърсванията в района продължават.
Големият пожар в Александруполис не стихва четвърти пореден ден, като в района вече са евакуирани девет селища. Борбата с пожарите продължава и в префектурите Родопи, Беотия, Кавала и островите Евбея (Евия) и Китнос. Вчера пожарът в Беотия, Централна Гърция, отне живота на още един човек.
Слухове сред местните в Гърция твърдят, че някои скотовъдци умишлено оставят животните си да изгорят с цел да се възползват от обезщетения, които се очаква да бъдат между 150 и 500 евро на глава животно.
Главният прокурор на Гърция, Георгия Адилини, започна и проверка за наличие на организиран план зад пожарите в района на Александруполис. Случаите на насилие над мигранти, които местните жители са заподозрели в подпалване, също са обект на разследване. Масивният пожар в района отне живота на над 20 души, вероятно мигранти, и предизвика евакуация на общности и болница, унищожавайки също стотици квадратни километри земя.
Адилини насочва усилията си към идентифицирането на възможна престъпна организация с утежняващи обстоятелства. Тя настоява също за приоритетно разследване на насилието срещу мигранти, някои от които са били обект на расистки нападения от страна на местните жители.
Икономистът проф. Йоаким Каламарис от Гърция заяви за Euronews Bulgaria, че има убедителни доказателства, че пожарите са умишлени. Според него, съчетанието от традиционни методи и използването на модерни дронове говори за организирана акция. Гърция, по думите на професора, е била на граничен капацитет в борбата срещу този вид микровойни в региона.
В Турция също има сериозни щети – страната е загубила 34 билиона след пожарите.
Ситуацията с пожарите в Гърция и Турция става все по-комплицирана и тревожна. С нарастващите доказателства и изявления, има основание да се предполага, че пожарите могат да бъдат част от по-широк и умишлен план. В този момент, държавните органи продължават разследванията и полагат всички усилия да противостоят на този вид кризи.