3486 българи са избрали ранното пенсиониране до една година преди навършване на възрастта, като са имали вече нужния стаж за пенсия, показват данните на НОИ за първите шест месеца на тази година.
Те обаче ще получават намалена пенсия пожизнено. Така към края на юни хората с орязани пенсии у нас са 30 771.
Броят им се увеличава спрямо миналата година, когато за първите шест месеца на годината по чл. 68а са се пенсионирали 2616 човека, а към края на 2021 г. хората с пожизнено намалени пенсии са били 23 452-ма.
Преди месеци Конституционният съд се произнесе, че пожизнено намалените пенсии са законни. Съдът отхвърли искането на омбудсмана Диана Ковачева да се отмени пожизненото намаление на пенсиите.
Не изпускай тези оферти:
Ковачева обжалваше чл. 68а от Кодекса за социално осигуряване, който предвижда пожизнено намаление на пенсията на хора, които са се пенсионирали до година преди навършване на възрастта, но с нужния осигурителен стаж. Те губят по 0,4% от пенсията си за всеки недостигащ месец. Все по-малко хора успяват да се пенсионират и с по-висока категория труд у нас, показват данните на НОИ.
Само 19 са хората, пенсионирали се с първа категория труд от общо 25 100 нови пенсионери с първи пенсии за първите шест месеца на годината.
36 души са се пенсионирали при втора категория труд, а останалите са полагали труд в най-масовата трета категория или имат смесен осигурителен стаж.
От 1 октомври е в сила последното преизчисление на пенсиите. Повече пари ще получават близо 900 хил. български пенсионери. Увеличението ще им помогне да минат по-леко през зимните месеци, коментира в ефира на България Он Еър икономистът доц. Виктор Йоцов.
По думите му обаче ръстът на пенсиите изостава спрямо ръста на инфлацията у нас.
„Така или иначе, това повишение и това, че вече минава над 700 лв. средната пенсия, все пак ще подпомогне най-бедните слоеве“, подчерта доц. Йоцов.
Според него от първостепенна важност е политическите партии да намерят волята да седнат на една маса и поне да изготвят бюджета на страната за следващата година.
„Компенсациите наскоро бяха удължени с още три месеца от служебното правителство. Техният размер вече става застрашаващ. Става дума за 1 млрд., 1 млрд. и 200 млн. лева на месец, което прави в годишно изражение около близо 15 млрд. лв.“, изтъкна икономистът и посочи това за една от основните причини за стопяването на бюджетния излишък.
Има ли достатъчно средства в държавата, ще издържи ли бюджетът и какво трябва да се промени в социалната ни политика?
Днес започва изплащането на пенсиите. С промените от 1 октомври близо 900 хиляди са възрастните хора с преизчислени пенсии, но това увеличение вече е „изядено“ от инфлацията.
Този въпрос, както и съставянето на бюджета са едни от най-сериозните проблеми, с които трябва да се справи правителството.
А според бившия зам.-министър на труда и социалната политика Султанка Петрова, един от най-големите проблеми у нас е, че хората не са подпомогнати по най-добрия и ефективен начин.
„Ние не търсим индивидуалната подкрепа за всеки един човек, който е в риск от бедност. Най-уязвимите хора са възрастните. Проблемът е, че инфлацията много бързо се покачва, а ние изоставаме с покачването на доходите. Както вървят нещата, да си купим хляб и кисело мляко ще стане лукс“, заяви Петрова в ефира на „България сутрин“.
По думите на икономиста Преслав Райков най-вероятно през декември и януари инфлацията ще бъде около 20%, но имаме много непредвидима ситуация.
„Води се война, и икономическа, която може да изстреля инфлацията в следващите 6 до 9 месеца и над 20%. Догодина лятото ще трябва да се финансираме по външния си дълг на нива от 6 до 8%“, допълни гостът.
Икономистът изтъкна пред Bulgaria ON AIR, че единственият начин да повишим доходите, е да работим повече, да има повече бизнес, а не да събираме повече данъци.
„Идеята на преизчислението на пенсиите беше да се постигне справедлива пенсионна система. Да се направи така, че разликата между старите и новите пенсии да се минимизира, защото в годините заплатите растяха, а пенсиите изоставаха в своите увеличения и стана така, че хора, които са имали един и същ принос в пенсионната система, имаха разлика в пенсиите до няколко стотин хиляди лева“, посочи Султанка Петрова.
Тя отбеляза, че средното увеличение на пенсиите след преизчислението е 123,71 лв., а средната пенсия ще бъде 721 лева, като увеличението става на няколко групи.
„69% от тези хора, които ще получат увеличение, пенсиите им са отпускани от 2007 години досега. Ковид добавката не биваше да се слага към пенсиите, а да бъде изплатени чрез социалната система“, допълни бившият зам.-министър на труда и социалната политика.
„Не мога да нарека това увеличение, а е по-скоро индексация към пазарната икономическа среда. Този ръст е изяден. Трябваше по-рано да се направят изчисления откъде да дойдат тези пари, защото инфлацията може да скочи много сериозно. Надявам се правителството, което ще управлява, да вкара малко по-детайлно планиране на разходите. За мен мерките от Ковид пандемията трябва ясно да се преструктурират“, заключи Райков.