Кадър Блумбърг
Министър-председателят на Великобритания Лиз Тръс подаде оставка като премиер. Това съобщи BBC, предаде Дарик.
Новината съобщи самата тя по време на своята реч.
Очаквайте подробности!
Не изпускай тези оферти:
Много от нейните поддръжници обаче не одобряваха последните й действия. Представителят на консерваторите обяви, че се срамува от нейния опит за бюджет.
Планът за реформи на Тръс беше оттеглен. Самата тя призна, че е бил прибързан и направи промени в правителството, пише dnes.bg.
Много консерватори обмислят своите решения за кабинета.
Преди дни президентът на САЩ направи необичайна критика към нея.
Американският президент Джо Байдън определи като „грешка“ плана за данъчни съкращения, от който Лиз Тръс се отказа. Той също така изрази тревога, че фискалните политики на други страни могат да навредят на САЩ на фона на „световна инфлация“, предаде Асошиейтед прес, цитирана от Novini.bg.
Според Байдън е „можело да се предвиди“ това развитие на ситуацията, при което Тръс беше принудена тази седмица да се откаже от плана за значително намаляване на данъците, който предизвика смут на световните финансови пазари.
Изказването му представляваше необичайна критика от президент на САЩ към вътрешнополитически решения на един от най-близките американски съюзници.
Не бях единственият, който мислеше, че това беше грешка. Не съм съгласен с тази политика, но това зависи от Великобритания, каза Байдън по време на посещение в щата Орегон.
Президентът каза, че не се тревожи за силата на долара. По негово мнение американската икономика е изключително силна.
Тревожа се за останалата част от света. Проблемът е липсата на икономически растеж и стабилна политика в други страни. Става дума за световна инфлация, това е сериозно, заяви президентът на САЩ.
Спор заради мигрантите?
Бившата главна прокурорка Суела Брейвърман е част от крайнодясното крило на Консервативната партия. Тя се застъпва за по-строг подход към нелегалните имигранти и връщането им в родните им страни.
На конференцията на консерваторите в началото на октомври Брейвърман сподели, че мечтае на първа страница на вестник The Daily Telegraph да се появи снимка на първия полет за екстрадиране в Руанда, организиран от правителството. По време на дебат относно нарушенията на обществения ред като блокадите на движението от активисти за защита на климата тя пък заяви, че ставало дума за „коалиция на хаоса, за хора, четящи „Гардиън“, и такива, консумиращи тофу“.
Подозира се, че зад кулисите между Тръс и Брейвърман е възникнал сериозен спор на тема миграция. За да осъществи своята програма за ръст на икономиката, министър-председателката се нуждае от работна ръка отвън, но Брейвърман е твърдо против.
Министърката беше заменена набързо от бившия министър на транспорта Грант Шапс. По време на кампанията за премиерския пост той подкрепяше съперника на Тръс – Риши Сунак. Шапс призна, че в момента правителството преминава през трудни времена.
Заплахи, хаос и напрежение
Но денят все още не беше приключил. Във вечерните часове в Камарата на общините настана смут около гласуване за фракинга. Предложението на опозиционната Лейбъристка партия за въвеждане на забрана на фракинга беше отхвърлено с голямо мнозинство. Въпреки това се появи информация, че много депутати от Консервативната партия не са били склонни да гласуват против предложението. Имаше и доста въздържали се.
Очевидно главният организационен секретар – т.нар. „камшик“ в партията – който отговаря за дисциплината на парламентарната група, е трябвало да принуди свои колеги да гласуват против. „Видях юмручни схватки и сплашване“, заяви лейбъристът Крис Брайънт.
До последно не беше ясно дали това гласуване няма да се превърне във вот на недоверие за торитата. След като то премина, се разпространиха слухове, че главната организационна секретарка Уенди Мортън и нейният заместник Крейг Уитакър са подали оставка. Вечерта обаче те обявиха от „Даунинг Стрийт“ 10, че още са на постовете си.