Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
В големите градове хората са по-самотни. Виждаме хиляди хора всеки ден, които нямат нито един познат.
И е най-трудно за оцеляването на един по-възрастен човек, защото в напреднала възраст малко хора тепърва за завръзват запознанства.
И днес ще обсъдим темата за самотата в напреднала възраст, както и ще разберем експертно мнение по този въпрос. Може би все още можем да разберем как да се отървем от усещането за самота в напреднала възраст, и тази информация ще помогне на много хора да намерят себе си.
Чувства се сама: „Аз съм на 67 години, живея сама. Съпругът ми отдавна почина. Продължавам да работя, тъй като това е единственото нещо, което ме спасява от скуката. През последните години живея така, сякаш съм машина, нищо не ми харесва.“
„Нямам никакви хобита и не търся, вероятно съм остаряла вече. Предложих на сина си и семейството му (той има три деца) да се преместят в апартамента ми, но снаха ми е против. Очевидно е, че тя не иска да живее със стара жена под един покрив. “
– Самата аз бих искала да се преместя при дъщеря си, но тя има семейство и те също не искат стар човек. Въпреки че често ги посещавам и те винаги са щастливи. И те ще ме нахранят, ще ми сложат кафе и ще ме изслушат. И колкото по-често идвам при тях, толкова по-малко искам да се прибера вкъщи. И това е необходимо … “
Мария се чуди как трябва се справи в тази ситуация. В края на краищата не е нормално животът, макар и в почтена възраст, напълно да престане да ни се харесва.
В тази история единствената добра новина е, че самата жена си е помислила за анормалността на ситуацията и е започнала да търси начини да я оправи. В този случай тя има шанс.
„Липсата на ентусиазъм и, още по-лошо, липсата на желание за намирането на решение, може да бъде признак на депресия. Затова Мария няма да е излишно да се консултира с невролог, психолог или психотерапевт ”, каза психологът-консултант Арина Липкина.
Специалистът е убеден, че в съвременния свят 67-годишната жена не трябва да се чувства стара.
И в тази ситуация проблемът не е в това, че децата не искат да привлекат стария човек към себе си. По-скоро възрастните просто ценят личното пространство, в което създават комфорта, от който се нуждаят.
– Мария трябва да се откаже от фантазията, че е по-добре да живее с децата си. В края на краищата, тя има друг начин – да изпълни самия живот. Достатъчно, за да разгледаме по-отблизо и да видим какво е интересно, което ни обгражда. Можете да посетите събития, които се провеждат наблизо, да видите места, където не сте успявали да стигнете. Нуждаете се от нов социален опит ”, сигурен е психологът.
Изглежда, че специалистът по право и нашата героиня трябва наистина да гледат на ситуацията под различен ъгъл.
В крайна сметка, ако децата са заети със своите грижи и не искат да живеят заедно , тогава техните мнения не могат да бъдат насилствено променени. Освен това във всички други отношения, отношенията са съвсем нормални. Така че защо да не изпълним живота си със смисъл?
Има много различни интересни дейности наоколо. И в напреднала възраст, когато човек все още има достатъчно сила и има много свободно време, той може да започне да осъзнава много неща, които е заченал в младостта си, но не е имал време да го осъзнае.
Много по-лошо, когато човек се затваря в кръг от обикновени интереси като „да гледате телевизия, да отидете до поликлиниката, да отидете в магазина …”
Тесният кръг от интереси прави всеки ден да изглежда като предишния, и в този случай постоянното чувство на самота става идеална почва за развитие.
Днес способностите на човек на всяка възраст са станали много по-широки и е глупаво, да не се използват. Някой се жени, вече имаш възрастни внуци , а някой след пенсиониране намира ново хоби.
В същото време голяма отговорност носи младото поколение . В края на краищата, това е в правомощията на децата и внуците да правят всичко необходимо, така че един скъп близък човек да не губи интерес към живота, дори и в напреднала възраст
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: