Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
В разгара на лятото все по-актуална става темата за ползата и вредата от слънцето. Кои лъчи са вредни и кои полезни? Колко време да стоим на плажа? Какви слънцезащитни средства да използваме? С какво да облекчим изгорялата кожа? Потърсихме отговор на тези въпроси от дерматолога от Клиниката по дерматология и венерология на Военномедицинска академия в София д-р Венцеслав Тодоров.
– Д-р Тодоров, полезно или вредно е слънцето през лятото?
– Ползата е всеизвестна. Ултравиолетовите лъчи са изключително важни за опорно-двигателния апарат, за синтеза на витамин D. Витамин D регулира метаболизма на калция в организма, а това е важно за растежа и здравината на костите, за нервната система, за имунната система, важен е за профилактиката и лечението на много сърдечни и автоимунни заболявания. Но в днешно време слънцето може да бъде и коварен враг. Вече е променен спектралният състав на ултравиолетовото лъчение и силните слънчевите лъчи могат да причинят тежки изгаряния. В следствие на това настъпват промени по кожата, уврежда се ДНК на клетките и се образуват кожни тумори. Голяма част са доброкачествени и при повечето хора са естетичен проблем. Но има и злокачествени тумори, за които се налага оперативно лечение. Един от най-злокачествените тумори е малигненият меланом.
– Как да се предпазим от всичко това?
– Първо, като използвате слънчевите лъчи правилно. Часовете, в които трябва да се внимава най-много със слънцето са между 10 и 16 ч. На плаж трябва да се ходи сутрин рано и следобед, когато слънцето не е толкова силно. Това е особено важно за децата. Обедните часове са забранени.
– Пазарът изобилства от слънцезащитна козметика. Как да изберем най-правилната според типа кожа?
– За слънцезащитата няма съществена разлика какъв тип кожа имате. От последни проучвания на големи болници и дерматологични клиники се смята, че под SPF 30 (слънцезащитен фактор) няма смисъл изобщо да се използват фотозащитните кремове.
Дебело нанесен SPF 30 е компромисен вариант за чувствителни кожи. Тези кремове се правят за хора с проблеми – розацея, акне и др. Но за здрава кожа без проблем най-добре е да се използват фотозащитни продукти SPF 50+. Като тук искам да уточня, че детските филтри са отделни. Има серии за деца, които са с хипоалергенни формули. Там се разчита на кристалите на вложените соли, които отразяват слънчевата светлина, това са т. нар. минерални екрани. Докато химичните екрани за козметиката за възрастни поглъщат част от ултравиолетовите лъчи. В Европа е разрешено с SPF 50+ да се означават продуктите с максимална защита.
– Какво е времетраенето на ефекта на тези продукти и трябва ли след всяко влизане във водата отново да се нанасят?
– Повечето от тези фотозащитни продукти са направени така, че да са водо- и потоустойчиви. Дали ще плувате в басейн, ще се къпете в морето или ще сте подложени на изпотяване с някакъв спорт, трябва на всеки 2 часа да нанасяте отново продукта. Ако си седите само на плажа, без да влизате във водата, тогава реапликацията е на 4 часа. Но 4 часа на открито в летния сезон са много. Не е добре, както едно време, да се пържат хората на хавлиите. Сценката от филма с бирите и картите на плажа са абсолютен анахронизъм. Трябва да има движение, да има воден спорт. Но да се излага човек с часове на слънце с идеята, че ще хване тен, е вредно дори и с фотозащита. Здравословният тен не се получава чрез манипулация на фотозащитата. Той се получава с брой процедури. А здравословен тен се придобива при почивка от 25 дни на морето. Тен, придобит за една седмица, е грешка. Това значи, че сте се излагали твърде продължително на слънце, и то в часовете, които не са препоръчителни.
– Ако все пак изгорим, какво да правим?
– Най-добре е да се обърнете към специалист. Това с киселото мляко и краставицата не важи. Не го правете. Българите имат навика върху кожата да си слагат хранителни продукти, защото си мислят, че това е безопасно, но не си помагат по такъв начин. Да, могат да усетят известно облекчение, но това е временно. Хубаво е да се назначи продукт от лекар специалист, за да може по-бързо да се възстанови кожата. Ако нямате достъп до дерматолог, в аптеките на специални щандове има и медикаменти, и медицинска козметика с продукти след изгаряне, които не са лекарства, но поне ще облекчат, без да вредят на кожата. Някои хора си слагат спирт, оцет, което още повече влошава състоянието им.
– Много хора предпочитат да отидат с тен на море. Полезен ли е солариумът, д-р Тодоров?
– По-скоро е вреден. По принцип придобиването на тен е вече поостаряла и грешно разбрана мода. Казах, че придобиването на тен трябва да е здравословно. Да се подложиш на солариум означава директно излагане на вредно лъчение. Да, някъде има и съвестни соларни студиа, но във всички случаи солариумът като вид уред е вреден. Даже има страни, в които солариумът е забранен без специално информирано съгласие или до 18 години. Тук обаче искам да поясня, че когато трябва да се прилага фототерапия от машина, при определени условия, контролирано, това е съвсем различно лъчение, съвсем различен тип на избран спектър за определени заболявания. Солариумът е измислен за тен, не е мислено какви бели може да направи на кожата за кратко време. Освен това осветителното тяло на машината много трудно се поддържа в правилния експлоатационен срок. Много от собствениците се стараят да изкарат от въпросното осветително тяло максимален брой часове, а след определен период то излъчва каквото си поиска. Не е калибрирано ултравиолетовото лъчение и тогава възникват кожни тумори. От редовно използвания солариум се увеличава значително рискът от малигнен меланом.
– Като дерматолог как гледате на манията по татуировките?
– Това е мода, за която обаче никой не съобразява нещо много простичко – че един път татуира ли се, после много трудно се отстранява, да не кажа, че е невъзможно. Идеята на татуировката е, че човек си вкарва чужд пигмент в кожата, без да мисли дали в бъдеще ще харесва татуировката и дали този пигмент няма да се промени. А както човешката кожа, така и татуировките се променят във времето. В даден период от човешкия живот изглеждат добре, но в следващия – изглеждат зле.
– А самата процедура на рисуване по кожата не крие ли рискове?
– Рисковете са различни. В интерес на истината вече са измислени такива бои, които са хипоалергенни, техники, които да не са опасни с оглед заразяването с инфекциозни болести. Има и сериозни студиа, които няма как да се отрече, че спазват стерилност. Не съм запознат обаче как стои въпросът с контрола. Ние не можем да забраним татуирането, но хората, които искат да си направят татуировка, поне да се обръщат към студиа, за които се знае, че имат сериозен контрол на хигиената. Защото в самодейно организирани студиа може да се предадат инфекции като вирусни хепатити и други сериозни заболявания.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: