Можете да споделите с приятели от тук:
Унгария може да загуби финансиране от европейски фондове през следващия период.
Властите в Брюксел възнамеряват да започнат процедура, по която правителството в Будапеща ще бъде санкционирано за нарушения на върховенството на закона, свободата на изразяване и независимостта на съдебната власт. Писмо, подписано от Йоханес Хан, европейски комисар по бюджета, ще бъде изпратено до Будапеща.
Европейският съюз реши да започне процедура за санкциониране на правителството в Будапеща за нарушаване на върховенството на закона . В сряда, 27 април, Унгария ще бъде официално информирана от Европейската комисия , че процедурата по върховенство на закона е започнала. На вниманието на унгарските власти ще бъде предоставено писмо, подписано от Йоханес Хан, европейски комисар по бюджета.
Те ще бъдат уведомени за началото на процедурата, която ще отнеме някъде между 6 и 9 месеца. Европейската комисия е уведомена във връзка с нарушаването на регулациите относно върховенството на закона, независимостта на съдебната власт и свободата на изразяване от преди две години, отбелязват журналисти от Nepszava.
В документа, изпратен до Будапеща, Европейската комисия изразява загрижеността си от манипулациите на търгове от европейски фондове. Друга засегната тема е процедурата по приватизация на летище Будапеща.
Будапеща губи европейски средства
Като се има предвид, че Европейската комисия ще заключи, че правилата на върховенството на закона са нарушени , Унгария рискува да загуби финансовите си средства от европейски фондове. Ако правителството на Будапеща не сложи край на практиките, докладвани от европейските власти, тогава тези средства ще бъдат спрени под формата на санкции .
Трябва да се отбележи, че процедурата за спиране на плащанията ще изисква решение на Съвета на Европейския съюз. Този форум ще определи дали нарушаването на върховенството на закона нарушава финансовите интереси на ЕС чрез кражба на средства.
Всъщност поради тази причина Европейският съюз не одобри PNRR, представен от Унгария. Това е единствената държава в Европейския съюз, обхваната от този механизъм за върховенство на закона. Задействането на механизма беше обявено от Урсула фон дер Лайен, ръководител на Европейската комисия, в реч в Европейския парламент, която тя изнесе в началото на април.
Унгария губи съюзници във Вишеградската група
От друга страна, Унгария губи и съюзници във Вишеградската група, от която е част заедно с Чехия, Словакия и Полша. Това се има предвид, че Виктор Орбан и неговото правителство са заподозрени в игрите на Русия и Владимир Путин.
Унгария отказа да наложи санкции срещу доставките на петрол и газ за Русия и отказа да разреши доставки на оръжия и военно оборудване за Украйна на нейна територия.
Виктор Орбан се разглежда като близък съюзник на Владимир Путин и това отблъсна други членове на Вишеградската група, които се противопоставят на руската инвазия в Украйна.
Будапеща е все по-изолирана
Словашкият премиер Едуард Хегер, който моли Полша да засили санкциите срещу Русия, изрази разочарование от отношението на Унгария. Будапеща отказва да снабди Украйна с оръжия или да позволи военен транспорт на оръжия да преминава през нейната територия.
Освен това полският премиер Матеуш Моравецки каза, че и той, и словашкият му колега са възмутени, че страни като Унгария и Германия, които са протестирали срещу санкциите срещу Русия. По този начин се предполага, че между членовете на Вишеградската група има нарастващ разрив и Унгария става все по-изолирана. /News2.bg
Всъщност Будапеща изглежда се доближава напоследък до Сърбия, държава, която споделя благоприятните си възгледи с Русия и Владимир Путин.
Вижте нашите специални оферти и няма да съжалявате: